Home WiadomościZ kraju Filipiny: prośba o pomoc dla ofiar tajfunu na Mindanao

Filipiny: prośba o pomoc dla ofiar tajfunu na Mindanao

Redakcja

W nocy z piątku na sobotę (16-17.12. 2011) nad naszą wyspą Mindanao (południowe Filipiny) przeszedł tajfun o niespotykanej od kilkudziesięciu lat sile. Na skutek ogromnych opadów deszczu połączonego z silnym wiatrem (do ok. 90 km/h) ucierpiało pobliskie miasto Cagayan de Oro. Obecnie mówi się o ok. 650 ofiarach śmiertelnych w samym mieście, ponad 1000 na całej wyspie, zniszczone zostały całe osiedla, część mieszkańców musiała opuścić swoje domy z powodu zagrożenia powodziowego. Według ostatnich doniesień ok. 44 tysięcy Filipińczyków przebywa w różnych tymczasowych schroniskach, w bardzo słabych warunkach sanitarnych; często 3-4 tysięcy ludzi dzieli szkołę z dwoma toaletami, bez wody i jedzenia. 276 tysięcy ludności musiało opuścić swoje domostwa i dobytek całego życia. Wydaje się, że miejscowe władze zupełnie nie radzą sobie z organizacją pomocy poszkodowanym. Mówi się o zagrożeniu epidemiologicznym cholerą i durem brzusznym. Najbardziej ucierpieli najbiedniejsi, a wśród nich najniewinniejsi – dzieci.

Można czuć się bezsilnym wobec tak wielkiej tragedii, ale nie można pozostać bezczynnym. Możemy pomóc głównie ofiarując pieniądze na wskazane poniżej konto. Zostaną one przekazane dla najbardziej potrzebujących na zakup wody, żywności, koców i środków higienicznych.

Klaudiusz Rokicki MIC
mariańska misja w Filipinach


Zainspirowany działaniami księży marianów, którzy przybyli z Polski na misje do mojej archidiecezji, jako Arcybiskup Cagayan de Oro, proszę Braci i Siostry z Polski, aby przyszli nam z pomocą w tej niezwykle trudnej sytuacji.

Proszę wesprzyjcie nas poprzez modlitwę i pomoc materialną. Jesteśmy jedną rodziną dzieci Boga. Dziękuję za jakiekolwiek wsparcie. Niech małe Dzieciątko narodzone w Betlejem pomoże nam podejść do tej sytuacji z nadzieją i miłością.

+ Antonio J. Ledesma, SJ, D.D.
Arcybiskup Cagayan de Oro


Konto w Polsce:

Sekretariat Misyjny Zgromadzenia Księży Marianów
ul. Św. Bonifacego 9
02-914 Warszawa

PKO BP SA Oddział 13 w Warszawie
35 1020 1068 0000 1602 0067 2329

Z dopiskiem „Pomoc ofiarom tajfunu na Filipinach”


Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda