Home WiadomościZ kraju Film o Błogosławionym Czesławie

Film o Błogosławionym Czesławie

Redakcja

Powstaje we Wrocławiu, gdzie główny bohater założył w średniowieczu klasztor dominikanów. Premiera w grudniu.

„Będzie to publicystyczna opowieść o życiu patrona naszego miasta i roli jaką odegrał w jego dziejach. przygotowana z myślą o obchodach 300. rocznicy jego beatyfikacji” – mówi promotor kultu Błogosławionego Czesława we wrocławskim klasztorze dominikanów, o. Norbert Oczkowski.

Główna narracja filmu oparta będzie na monumentalnej biografii Błogosławionego, zatytułowanej „Tutelaris Silesiae” (Obrońca Śląska), którą na początku XVII wieku napisał pierwszy po długiej przerwie polski przeor wrocławskiego klasztoru, o. Abraham Bzowski.

Tekst w filmie będzie czytał współpracujący z wrocławskimi dominikanami saksofonista Piotr Baron. Dla zobrazowania życiorysu Czesława i epoki, w której żył, nagrane zostaną niewielkie scenki fabularne. W postać głównego bohatera wcielił się jeden z mieszkańców wrocławskiego klasztoru.

Ponadto w filmie wypowiadać się będą m.in. prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz, jego poprzednik, a obecnie minister kultury i dziedzictwa narodowego – Bogdan Zdrojewski, a także historycy i znawcy średniowiecza oraz znani dominikanie, wśród nich ojcowie: Jacek Salij i Jan Spież.

Reżyserem filmu jest związany z wrocławskim duszpasterstwem dominikanów Michał Bernardyn, znany z dokumentalnego filmu „Matka od powrotów”, opowiadającego o wzniesionej w Tatrach kapliczce Matki Bożej od Szczęśliwych Powrotów. Produkcję finansuje Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego.

Film będzie się składał z siedmiu 10-minutowych odcinków, które od początku grudnia będą emitowane na stronie Blogoslawionyczeslaw.pl. Powstała ona specjalnie na obchody Roku Jubileuszowego Błogosławionego ku czci Błogosławionego Czesława z okazji 300-lecia jego beatyfikacji i 50. rocznicy ogłoszenia patronem Wrocławia.

Planowany jest również pokaz filmu w całości w dominikańskim kościele Świętego Wojciecha, gdzie znajduje się kaplica Błogosławionego Czesława z jego relikwiami.

„Błogosławiony Czesław jest jednym ze świadków wiary, a skoro obchodzimy Rok Wiary, jego filmowy obraz będzie też formą ewangelizacji” – mówi o. Oczkowski.

Czesław Odrowąż urodził się około roku 1180. Badania genetyczne wykluczyły podawaną przez dawnych kronikarzy informację, iż był bratem Świętego Jacka. Obaj jednak jednocześnie przyjęli w Rzymie habity dominikańskie z rąk Świętego Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Niepotwierdzona przez badania tradycja mówi, że w drodze do Polski Czesław założył klasztor w Pradze czeskiej. Z całą pewnością był natomiast w 1226 roku założycielem klasztoru przy wrocławskim kościele Świętego Wojciecha.

Tradycja przypisuje mu uratowanie Wrocławia od zniszczenia podczas najazdu mongolskiego w 1241 roku. Czesław modlił się o ocalenie miasta, wchodząc na wały i zachęcając obrońców do stawiania oporu. Jan Długosz opisał cud ukazania się na niebie ognistej kuli, jaki zakonnik miał wymodlić w czasie oblężenia Wrocławia przez Mongołów, co odstraszyło najeźdźców.

Zmarł 15 lipca – datę dzienną potwierdzają dokumenty. Nie ma natomiast pewności, czy nastąpiło to w 1242 roku, jak podają późniejsze kroniki. Jego liturgiczne wspomnienie przypada na dzień 20 lipca. W 1713 roku papież Klemens XI zatwierdził jego kult dla Zakonu Dominikanów i archidiecezji wrocławskiej, a w 1753 roku Klemens XIII rozszerzył go na wszystkie polskie diecezje.

Ponowny rozwój kultu nastąpił w połowie XX wieku, kiedy po 140-letniej przerwie dominikanie powrócili do stolicy Dolnego Śląska. W 1963 roku Paweł VI na prośbę ówczesnego arcybiskupa wrocławskiego, kard. Bolesława Kominka – ogłosił Błogosławionego Czesława głównym patronem miasta. Od kilku lat Polska Prowincja Dominikanów czyni starania o rozpoczęcie jego procesu kanonizacyjnego.

g, sz, dominikanie.pl / blogoslawionyczeslaw.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda