Home Wiadomości Finał konkursu o historii Jasnej Góry

Finał konkursu o historii Jasnej Góry

Redakcja

Finał Konkursu „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu. 300. rocznica koronacji” odbył się w czwartek, 8 czerwca w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.

Konkurs zorganizowano w ramach Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Finał stał się także okazją do podsumowania działań edukacyjnych, podejmowanych przez Klasztor jasnogórski w Roku Jubileuszowym.

W konkursie udział wzięli uczniowie klas IV-VI szkół woj. śląskiego. Przebiegał on w dwóch etapach. W pierwszym etapie zadaniem uczestników było przygotowanie 3-minutowej prezentacji multimedialnej. Nadesłano ponad 50 prac. W finale, który był okazją do sprawdzenia nie tylko wiedzy historycznej czy polonistycznej, zdolności artystycznych, a nawet sprawnościowych, zmierzyło się pięć drużyn reprezentujących szkoły woj. śląskiego:
– Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Dąbiu
– Szkoła Podstawowa w Bojszowach
– Szkoła Podstawowa nr 5 w Zawierciu
– Szkoła nr 52 w Częstochowie
– Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczekocinach.

Zwycięzcami zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Dąbiu. Drugie miejsce w konkursie zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bojszowach. Trzecie zajął zespół uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Częstochowie.

Konkurs „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu. 300. rocznica koronacji” przebiegał w dwóch etapach. Zadaniem jego uczestników (uczniów klas IV-VI szkół woj. śląskiego) było przygotowanie 3-minutowej prezentacji multimedialnej. Nadesłano ponad 50 prac.

Finał konkursu rozpoczął się o godz. 10.00. W spotkaniu udział wzięli: Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty; Alicja Janowska, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów; o. Tomasz Tlałka i o. Michał Legan, a także Alina Kostęska, dyrektor Oddziału Okręgowego w Opolu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

„Zakończenie tego konkursu, który ma swój finał w Sali Rycerskiej, jest jednym z elementów świętowania Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, która miała miejsce w 1717 r., ale jest to jeden z wielu konkursów, którymi chcemy przybliżać Jasną Górę, historię Jasnej Góry, historię Cudownego Obrazu młodzieży, dzieciom – wyjaśnia o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry – Chcemy w jakiś sposób zaprosić ich tu do Matki Bożej, by przez pogłębianie wiedzy maryjnej, historii Jasnej Góry zobaczyli, jakim skarbem jest to miejsce dla wszystkich Polaków”.

„Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni tym, że tak wiele prac wpłynęło ze szkół na ten konkurs multimedialny – zaznacza o. przeor – Zresztą w ogóle wszystkie konkursy, które miały miejsce na przestrzeni Roku Jubileuszowego, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem szkół. Tutaj duży ukłon wobec nauczycieli, wychowawców, którzy dopingowali dzieci, młodzież, aby brali udział w konkursach. Widać, że jest zapotrzebowanie na to, by również i tę sferę naszego życia poznawać, pogłębiać wiedzę religijną i z tego się bardzo cieszę”.

„Cieszy nas tak duże zainteresowanie tematem. Doceniamy trud wychowawców i katechetów, którzy zainspirowali młodych uczestników konkursu” – mówi o. Mariusz Tabulski.

„Dzisiejszy konkurs na Jasnej Górze to okazja aby ukształtować w młodym pokoleniu świadomość chrześcijańskich wartości obecnych w naszej narodowej kulturze” – dodaje Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.

„Denerwujemy się, to jest bardzo emocjonujący konkurs, wiele się na niego uczyliśmy. Myślimy o wygranej i będziemy walczyć. Podczas nauki dowiedzieliśmy się, jak bardzo była ciekawa historia Obrazu. Musieliśmy również przeczytać ‘Potop’” – mówili przed konkursem Paweł, Stanisław i Franciszek ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zawierciu.

„Była bardzo trudna praca, siedem godzin robiliśmy prezentację, oprócz tego zagadnienia, które trzeba było przygotować, takie jak ‘Potop’, dla dzieci czwartoklasistów to było trudne – opowiada Barbara Mucha ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zawierciu – Najciekawszym zadaniem było poznawanie Sukien Matki Bożej. Było trudno rozpoznać, ale my opracowaliśmy takie szczegóły, jak np. że ma korale, czy że suknia jest bursztynowa”.

W kończącym się roku szkolnym na Jasnej Górze miało miejsce wiele wydarzeń związanych z Jubileuszem 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, m.in. Ogólnopolski Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży „Maryja Królowa Polski”. Do pozostałych jubileuszowych inicjatyw edukacyjnych należą: program roratni dla dzieci Gościa Niedzielnego „W domu Maryi Królowej” i Tygodnika Niedziela „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo”, konkursy plastyczne, Dzień Dziecka na Jasnej Górze, konkursy organizowane przez Radę Szkół Katolickich adresowane do: gimnazjów i liceów oraz przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Częstochowie do uczniów szkół podstawowych, konkurs multimedialny oraz konkurs „Sukienka dla Matki Bożej” Promyczka Dobra.

„Wszystko po to aby umożliwić dzieciom poznawanie Matki Bożej i Jasnej Góry” – wyjaśnia przeor sanktuarium o. Marian Waligóra.

Dzisiejsze wydarzenie połączone było z prezentacją prac, przedstawiających Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej w sukienkach, wymyślonych i wykonanych przez dzieci z całej Polski – zobacz galerię zdjęć.

Organizatorami konkursu „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu. 300. rocznica koronacji” są: Klasztor Jasnogórski, Zakon Paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

oprac. BPJG
/wykorzystano informacje Radia Jasna Góra/

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda