Home Wiadomości Michayland w Toruniu

Michayland w Toruniu

Redakcja

Prawdziwe tłumy przyciągnął do Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu tegoroczny Michayland, który odbył się 3 czerwca br.  Była to już 23. edycja festynu z okazji Dnia Dziecka, organizowanego przez toruńskieOratorium przy wsparciu miasta, wielu firm i służb mundurowych.

W tym roku na małych gości Fantastycznego Miasteczka Dzieciaków czekało ponad  50 stanowisk i różnych atrakcji: dmuchańce, trampoliny, gokarty, konny tramwaj, konkursy plastyczne, malowanie włosów i buziek, a także gry zespołowe, park linowy, ścianka wspinaczkowa i plac zabaw. Na scenie wystąpiły najlepsze dziecięce zespoły taneczne i wokalne oraz wiele innych.

Jednym słowem w tym dniu dzieciaki z całego miasta i regionu ze swoimi rodzicami i opiekunami spotkali się w „Fantastycznym Miasteczku Dzieciaków”, aby obchodzić swoje święto.

Rozpoczęliśmy Mszą św. o godz. 9.00, którą celebrował przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Dariusz Wilk – w intencji wszystkich toruńskich dzieci. W słowie Bożym skierowanym do dzieci, wzbogaconym o rekwizyty, Ojciec Generał pokazał, co w życiu każdego dziecka powinno być najważniejsze – miłość do Boga i ludzi. Przypomniał, że każde dziecko jest darem Bożym, a obowiązkiem rodziców jest wychować je po chrześcijańsku i zaszczepić w nim dobro Bożego owocu, który kiedyś ma wydać obfite plony.

Wielką popularnością cieszyła się loteria fantowa, a trzeba podkreślić, że każdy los wygrywał. Losów, w formie opasek, było przeszło 1000, a dzieci otrzymały je po zakończeniu Mszy świętej.

O godz. 10.00 ks. dyrektor Oratorium otworzył Fantastyczne Miasteczko Dzieciaków przekazując „toruńskim smerfom” symboliczny klucz do „michaylandowego parku” i… rozpoczęła się wielka plenerowa zabawa w całym Parku Miejskim.

– Na co dzień ten park jest nieco uśpiony, bowiem ludzie tutaj przychodzą raczej na spacery i dla odpoczynku. Jednak raz w roku to miejsce ożywa – cieszy się ksiądz Krzysztof Winiarski, dyrektor toruńskiego Oratorium. Przez jeden dzień jest tutaj gwarno, wesoło i bardzo dużo się dzieje. To dobrze, że na festyn przychodzą całe rodziny. Matki, ojcowie, dziadkowie i dzieci – wszyscy wspólnie się bawią.

Było gdzie i na czym się bawić. Organizatorzy – Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza na Rybakach zorganizowało dla nich 55 stanowisk. Oprócz tradycyjnych, takich jak gry zespołowe, szachy i warcaby, siłownia, tramwaj konny – były i nowe, np. ściana wspinaczkowa, czy strzelanie z łuku. Oprócz już wspomnianych atrakcji dzieci mogły podziwiać pokaz samoobrony, rycerzy z zamku krzyżackiego oraz wiele toruńskich zespołów wokalno-tanecznych. Spotkały się też z żużlowcami KS Toruń. Z innych tradycyjnych atrakcji było malowanie twarzy, wesoły fryzjer, łącznie 55 stanowisk.

Oczywiście te przeszło 16 tysięcy osób nie miałoby tylu wrażeń, gdyby nie ludzie i instytucje dobrej woli i opiekunowie Oratorium. Ta zabawa nie byłaby możliwa bez pomocy dobrodziejów, którzy materialnie i osobiście wspomogli imprezę.

Honorowy patronat nad naszą imprezą objęli:  Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Przełożony Generalny Zgromadzenia Św. Michała Archanioła ks. Dariusz Wilk.

Na słowo uznania i podziękowania zasłużyli wolontariusze skupieni w zawiązanym przy Oratorium Michalickim Centrum Wolontariatu, którzy w liczbie 170 osób pomagali na różny sposób w prawidłowym i bezpiecznym przebiegu Michaylandu.

O godz. 15.00 odbyło się losowanie nagród głównych w obecności szacownych gości: przybył do nas Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski,  ks. Dariusz Wilk – Przełożony Generalny Zgromadzenia Św. Michała Archanioła Andrzej Rakowicz – Zastępca Prezydenta Torunia, z ramienia Urzędu Marszałkowskiego gościli Przemysław Przybylski i Waldemar Przybyszewski – Radni Sejmiku Woj. Kujawsko – Pomorskiego,   Marian Frąckiewicz – Radny Miasta Torunia, Izabella Miłoszewska – dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UMT, Jan Mrozowski – Konsul Honorowy Republiki Mołdawii oraz Jadwiga Wojciechowska – prezes Banku Żywności w Toruniu. 

Trzeba podkreślić, że był to wspaniały festyn integracyjny, największy tego typu w Toruniu, świetna i tradycyjna już impreza plenerowa o charakterze rodzinnym. Ks. Krzysztof Winiarski podkreślał, że Michayland to toruńskie spotkanie rodzin. Chcemy podkreślić prorodzinność naszego festynu. Te kilka godzin spędzonych razem w gronie rodzinnym to najwspanialszy prezent dla najmłodszych. Czas spędzony z dzieckiem na zabawie i rekreacji- to, to co będą najmłodsi pamiętać długo. Jako organizatorów cieszy nas fakt, że Park staję też miejscem rodzinnej integracji.

Patronat medialny nad XXIII Michaylandem objęły TV Toruń, Radio Eska Toruń, Radio Wawa Toruń, dziennik „Nowości” i tygodnik Niedziela.

Mnóstwo atrakcji, słoneczna pogoda, wyjątkowe miejsce i ogromna liczba mieszkańców Torunia to sposób na rodzinne świętowanie corocznego Dnia Dziecka i tak było podczas 23. edycji Michaylandu. Dziękujemy wszystkim za obecność, wspaniałą zabawę i rodzinne spotkania w parku na Bydgoskim Przedmieściu.

Więcej na www.oratorium.torun.pl

Relacja w TV Toruń: http://www.toruntv.pl/movie/show?id=12749

Za: www.michalici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda