Home WiadomościZ kraju Finały 24. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży zakończone!

Finały 24. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży zakończone!

Redakcja

W minioną niedzielę zakończyły się Finały 24. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, które w dniach od 15 do 21 lipca 2012 odbywały się na kampusie SGGW oraz na stadionie lekkoatletycznym AWF w Warszawie.

W tegorocznych Finałach wzięło udział blisko 1000 uczestników. W komitecie organizacyjnym pracowało 145 osób, z czego aż 82 to wolontariusze. Do Warszawy przyjechało 59 reprezentacji, w tym 31 zagranicznych, z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji oraz 28 reprezentacji z różnych regionów Polski.

Program Parafiady nawiązując do starożytnej greckiej triady stadion-teatr-świątynia przenosi ją na grunt chrześcijański i wychowuje dzieci oraz młodzież poprzez sport, kulturę i wiarę. W ten sposób służy równomiernemu i harmonijnemu rozwojowi młodego człowieka w jego trzech istotnych wymiarach: fizycznym, intelektualnym i duchowym. Pomysłodawcą tego programu jest pijar, śp. o. Józef Joniec, a założone przez zakonników-pijarów Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza do dzisiaj tę ideę rozwija i promuje.

W programie zakończonych właśnie finałów realizacja trzech wymiarów idei parafiadowej wyglądała bardzo ciekawie i różnorodnie przynosząc uczestnikom wiele radości, satysfakcji i dobra.

STADION-SPORT

Parafiadowicze startowali w 11 dyscyplinach i 17 konkurencjach. Odnotowano w sumie 1072 starty – 519 ze strony dziewcząt i 553 męskich. Zwycięzcom wręczono aż 522 medale.

Nowością w tym roku był rozbudowany popołudniowy program rekreacyjno-sportowy wyłączony z ogólnej klasyfikacji. Rozegrano turniej siatkówki plażowej, turniej w piłkarzyki oraz mecz towarzyski w piłce nożnej “Organizatorzy kontra Opiekunowie reprezentacji” (zdecydowanie wygrali Opiekunowie). Zainteresowanie siatkówką plażową było tak duże, że organizatorzy rozważają możliwość włączenia jej do klasyfikacji punktowej w przyszłym roku.

TEATR-KULTURA

Przeprowadzono trzy rodzaje konkursów: wiedzy, plastyczny i wokalno-muzyczny, które były podzielone na 9 tematów. Niezależnie od nich odbył się także Przegląd Małych Form Teatralnych (w dwóch tematach).

Konkursy wiedzy zgromadziły wielu uczestników, bowiem ok. 350. Największą popularnością cieszył się konkurs wiedzy o sporcie: „Euro 2012 i historia Piłkarskich Mistrzostw Europy”. Wśród konkursów piosenki najwięcej występów odnotowano w konkursie „Muzyka moim życiem”. Odkryciem warsztatów plastycznych okazały się „lusterka” – projekt jednej z instruktorek tychże warsztatów, realizowanych we współpracy z ursynowską Pracownią Sztuki Dziecka. Lusterka były zdobione techniką decoupagu i wszystkie przeznaczone zostały na pamiątki tegorocznej Parafiady. Olbrzymią popularnością cieszyły się warsztaty taneczne zakończone bardzo udanym turniejem tańca nowoczesnego.

ŚWIĄTYNIA-WIARA

W tym obszarze najtrudniej cokolwiek policzyć i zmierzyć. Faktem jest, że wszyscy uczestniczyli w porannej Mszy św. oraz wieczornym apelu. Natomiast chętni uczestniczyli w spotkaniach z Pismem św. i przychodzili na adorację Najświętszego Sakramentu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się tzw. „Herbatka z klerykiem” – możliwość spotkania z klerykiem i rozmowy na tematy (nie tylko) powołaniowe. Tematem dnia w środę była tajemnica Bożego Miłosierdzia, w Namiocie Adoracji odczytano obszerne fragmenty „Dzienniczka” św. Faustyny.

W oparciu o parafiadową triadę prowadzona była klasyfikacja ogólna. Najwszechstronniejszą reprezentacją zagraniczną okazała się reprezentacja Parafii Narodzenia NMP w Dolinie na Ukrainie. Najwszechstronniejszą reprezentacją wśród grup z Polski został Parafialny Klub Sportowy „Tęcza” Kosztowo. Nagrodę specjalną Puchar Fair Play otrzymał Patryk Jurgas z Parafii p.w. NMP Wniebowziętej we Lwówku. Patryk w czasie biegu przełajowego jako jedyny zatrzymał się i poświęcił swój start, by pomóc dotrzeć do mety koledze, który się przewrócił i, jak się później okazało, skręcił nogę.

Parafiadowy znicz 24. Finałów został zgaszony. Tegoroczna impreza przeszła do historii, ale o. Marek Kudach, Prezes Stowarzyszenia Parafiada już zaprosił wszystkich za rok, na Finały 25. – Jubileuszowej! – Parafiady Dzieci i Młodzieży.

Więcej informacji, kronikę parafiadową oraz liczne zdjęcia znaleźć można na portalu Parafiady: www.parafiada.pl

o. Jacek Wolan SP, Biuro Prasowe Parafiady

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda