Home WiadomościZ kraju Franciszkanie: „Modlę się o łaskę dobrego widzenia”

Franciszkanie: „Modlę się o łaskę dobrego widzenia”

Redakcja

Kilkunastu młodych mężczyzn z Małopolski, Śląska i Podkarpacia rozeznaje swoją drogę życiową w klasztorze franciszkanów w Krakowie. Wikariusz zakonnej prowincji o. Paweł Dybka zapewnił ich w czasie spotkania, że „modli się dla nich o łaskę dobrego widzenia”.
W rozmowie z naszym serwisem młodzi ludzie nie ukrywali, że przyjechali do Krakowa, aby zakosztować choć na chwilę życia zakonnego i namacalnie przekonać się, czy taki sposób życia odpowiadałoby im na dłuższą metę.

„Chciałem poznać sposób życia franciszkanów, ich styl bycia. Bardzo ważne jest dla mnie to, że mogę choć na chwilę pobyć w klasztorze i włączyć się w tryb życia zakonnego”- mówi Piotr. Podobnie twierdzą Tomek i Maciek.

Niektórzy są już tu drugi raz. „Choć już raz byłem u franciszkanów dwa lata temu, to jednak znów przyjechałem do nich, aby jeszcze bliżej ich poznać. Jak raz człowiek jest, to za mało” – szczerze przyznaje Marian.

I dodaje: „Już trochę przehulałem życia. Stwierdziłem, że trzeba wreszcie postawić kropkę nad i. Powiedziałem sobie: <<albo w tym roku, albo już nigdy>>. Specjalnie wziąłem urlop, aby tu być”.

Uczestnicy tegorocznych „Ferii ze św. Franciszkiem” dotychczas mieli sporadyczny kontakt z zakonnikami. Najczęściej podczas wakacyjnego Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla.

„Wcześniej byłem na FSM-ie i bardzo mi się podobała atmosfera, jaka jest u franciszkanów. Taka fajna. I dlatego przyjechałem też do Krakowa” – opowiada Kuba. Jego słowa potwierdza Mikołaj, choć nie słyszy wyznania kolegi. „Podobało mi się na FSM-ie. Zobaczyłem, że franciszkanie są super, więc przyjechałem też na ferie do nich” – mówi z dumą.

Prawie wszyscy dowiedzieli się o tej inicjatywie … z internetu. A konkretnie ze strony Franciszek.pl

Organizatorzy spotkania wzięli pod uwagę, że dla tych młodych ludzi to czas ferii, niedługich, bo zaledwie dwu tygodniowych. Dlatego zadbali i o to, aby był to dla nich też czas odpoczynku.

„Chodzimy na Skałki Twardowskiego, na Kopiec Kościuszki i na salę gimnastyczną. Zwiedzamy miasto, zabytki Krakowa. Jutro będziemy w Centrum Jana Pawła II i w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia” – relacjonuje o. Piotr Reizner, asystent prowincjała ds. powołań.

„<<Ferie ze św. Franciszkiem>> łączą dwa elementy: edukacyjny i rekreacyjny. Z założenia” – dodaje.

To już trzecie takie spotkanie franciszkańskie w tym roku. Wcześniejsze miały miejsce w Głogówku na Opolszczyźnie i w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu.

jms

Za: Redakcja.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda