Home WiadomościZ kraju Franciszkanie – Harmęże: Wizyta pani premier i ministra kultury

Franciszkanie – Harmęże: Wizyta pani premier i ministra kultury

Redakcja

W poniedziałek 19 marca 2018 r. do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach zawitali szczególni goście: wicepremier Beata Szydło z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego Jarosławem Sellinem.

Celem wizyty było obejrzenie wystawy „Klisze pamięci. Labirynty” więźnia pierwszego transportu do KL Auschwitz Mariana Kołodzieja (nr 432). Od 1997 r. ekspozycja znajduje się w podziemiach kościoła Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach, w miejscu, gdzie przed ponad 70-ciu laty znajdował się podobóz pracy obozu Auschwitz-Birkeanu.

Goście przybyli do Harmęż na zaproszenie Franciszkanów, którzy są kustoszami wystawy Kołodzieja. Dla pani wicepremier była to już kolejna wizyta na wystawie Kołodzieja, pan wiceminister zwiedzał ją po raz pierwszy. Przewodnikiem po ekspozycji był o. Piotr Cuber – gwardian klasztoru.

Wizyta wicepremier Szydło i wiceministra Sellina w Harmężach miała miejsce przy okazji wizji lokalnej w Oświęcimskim Lagerhausie, gdzie już wkrótce z inicjatywy Starostwa Oświęcimskiego i przy znaczącej pomocy MKiDN ma powstać muzeum poświęcone pamięci mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – pierwszych ofiar nazistowskiego terroru oraz niosącym pomoc więźniom KL Auschwitz.

Zarówno pani Szydło, jak pan Sellin wysoko ocenili artystyczne walory wystawy Kołodzieja, będącej uniwersalnym narzędziem edukacji na temat byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

PC

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda