Home WiadomościZ kraju W Czarnym Dunajcu instalowano relikwie Rodziców św. Teresy

W Czarnym Dunajcu instalowano relikwie Rodziców św. Teresy

Redakcja

Relikwie rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus – świętych Ludwika i Zelii Martin – wprowadzono 23 marca 2018 r. w parafii pw. Trójcy Świętej w Czarnym Dunajcu na Podhalu. Instalacja relikwii świętych Małżonków z Lisieux to dowód na rosnący kult tych patronów życia rodzinnego.

Karmelita bosy z klasztoru w Wadowicach, o. Szczepan Praśkiewicz OCD, który sprowadził relikwie do Polski, przypomniał w rozmowie z KAI, że ta pierwsza para małżeńska nie męczenników, która została wpisana do kanonu świętych w ciągu dwutysiącletniej historii Kościoła, patronuje odnowie życie chrześcijańskiego w rodzinach. Pod takim hasłem właśnie zakonnik prowadził rekolekcje w Czarnym Dunajcu, które poprzedziły uroczystość wprowadzenia relikwii „ex ossibus”.

„Parafia ma już relikwie św. Rity i jest ośrodkiem jej kultu na okolicę. Symbolem tego kultu jest róża, podobnie jak to mamy w kulcie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która obiecała, że niebo swoje spędzać będzie na ziemi, zsyłając nam deszcz róż i dotrzymuje tej obietnicy” – zauważył o. Praśkiewicz. Wspomniał, że proboszcz parafii i dziekan dekanatu Czarny Dunajec, ks. Krzysztof Kocot zapragnął, aby w kościele były też relikwie Małżonków z Lisieux, by patronowały rodzinom.

Zakonnik – konsultor referatu spraw kanonizacyjnych w krakowskiej Kurii Metropolitalnej – osobiście wprowadził relikwie św. małżonków w innych miejscach Polski, m.in. w parafii Matki Bożej Dobrej Rady na Prokocimiu w Krakowie, w Sance k. Krzeszowic (św. Jakuba), w Nowej Hucie Czyżynach – w parafii św. Judy Tadeusza, w parafii św. Piotra w Wadowicach, Przemienienia Pańskiego w Libiążu i św. Floriana w Krakowie. Doczesne szczątki świętych rodziców zainstalowano także w diecezji kieleckiej – parafie Lisów (św. Mikołaja) i Korytnica (św. Floriana) oraz w archidiecezji przemyskiej – parafia Gwizdów (Matki Bożej Pocieszenia).

Ludwik Józef Stanisław (Louis Joseph Stanislas) Martin (22 VIII 1823-29 VII 1894) urodził się w Bordeaux. Zelia Maria (Zélie Marie) z domu Guèrin (23 XI 1831-28 VIII 1877) pochodziła z Gandelain koło Alençon. Oboje małżonkowie doczekali się dziewięciorga dzieci, urodzonych w latach 1860-73, z których najmłodszą była ta, która najbardziej rozsławiła rodzinę – św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Czworo z potomstwa zmarło w bardzo młodym wieku. Te, które przeżyły – same córki – zostały zakonnicami i doczekały, poza św. Teresą, sędziwego wieku (dwie zmarły licząc prawie 90 lat).

Beatyfikacja Ludwika i Zelii Martin odbyła się 19 października 2008 w Lisieux. Stali się oni drugim małżeństwem, wyniesionym przez Kościół na ołtarze w naszych czasach. Pierwszymi byli Alojzy i Maria Beltrame Quattrocchi z Włoch, których Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi 21 października 2001 w Rzymie.

Kanonizacja rodziców św. Teresy z Lisieux odbył a się 18 października br. w Rzymie w czasie Synodu Biskupów nt. rodziny. Stali się oni pierwszymi kanonizowanymi małżonkami w dziejach Kościoła, którzy nie byli męczennikami.

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda