Home WiadomościZ kraju Koncerty i misteria wielkopostne ważnymi wydarzeniami religijnymi i kulturalnymi

Koncerty i misteria wielkopostne ważnymi wydarzeniami religijnymi i kulturalnymi

Redakcja

Wielki Post to czas rozmyślania i refleksji nad dobrowolną ofiarą Chrystusa, ale też zastanowienia się co w naszym życiu jest naprawdę ważne.

Naszym zadumaniom przychodzą z pomocą koncerty wielkopostne. To właśnie piękne , pełne treści średniowieczne, renesansowe , barokowe i współczesne pieśni, wykonane przez artystów i zespoły chóralne , we wnętrzach kościołów pozwalają na doznanie głębokich przeżyć religijnych i kulturalnych.  

Trudno zliczyć, ile razy w czasie Wielkiego Postu wybrzmiewa w czasie koncertów w polskich kościołach utwór „Żołtarz Jezusów” , autorstwa bł. Władysława z Gielniowa.

Właśnie w Niedzielę Palmową , 25 marca po mszy świętej wieczornej w warszawskim kościele p.w. św. Katarzyny na Ursynowie była możliwość ponownego usłyszenia tego utworu. Koncert Wielkopostny CRUCIFIXON w tej najstarszej warszawskiej parafii zorganizował warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej.

Obok kilkunastu utworów, śpiewanych powszechnie w przeszłości na terenach Mazowsza, prezentowana była XVI wieczna pieśń, której tekst zaczerpnięto z zasobów biblioteki bernardyńskiej w Sokalu „Bądź pozdrowion , krzyżu Pana Wszechmocnego”.

Fakt, że w czasie koncertu aż dwukrotnie wyrażono akcenty bernardyńskie, przypisać należy wybitnemu bernardynowi , bł. Władysławowi z Gielniowa. Jest on patronem Warszawy, ale też i patronem olbrzymiej parafii na warszawskim Ursynowie.

Twórczość bł. Władysława z Gielniowa wpisuje się w gigantyczną działalność kulturalną bernardynów na przestrzeni wieków. „ Bernardyni od początku swego istnienia włączali się w życie kulturalne społeczeństwa poprzez tworzenie dzieł o wartościach chrześcijańskich i humanistycznych i upowszechnianie kultury” pisze o. Oktawian Roman Jusiak OFm w książce „Pięćset pięćdziesiąt lat obecności oo. Bernardynów w Polsce (1453 -2003) . Autor wskazuje, że bernardyńskie świątynie należą do najcenniejszych obiektów sakralnych i podkreśla znaczenie kulturowe Kalwarii Zebrzydowskiej z jej rokrocznymi misteriami wielkopostnymi.

Do ważnych wydarzeń religijno – kulturalnych należy zaliczyć też misteria wielkopostne, odbywające się w wielu innych miejscowościach Polski , jak Górka Klasztorna, Poznań i Góra Kalwaria.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda