Home WiadomościZ kraju Franciszkanie – Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna

Franciszkanie – Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna

Redakcja

O. Władysław Lizun został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług, za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.

Odznaczenie zostało wręczone w ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Kijowie po zakończeniu uroczystości 75. rocznicy mordu katyńskiego na cmentarzu polskim w Bykowni pod Kijowem.

Po oficjalnych uroczystościach państwowych polsko-ukraińskich na cmentarzu w Bykowni, podczas których prezydenci Polski i Ukrainy złożyli kwiaty pod pomnikiem pomordowanych Ukraińców i wygłosili okolicznościowe przemówienia, delegacja ukraińska opuściła cmentarz, a na polskim cmentarzu, została odprawiona msza święta pod przewodnictwem ks. Biskupa polowego Józefa Guzika.

Po mszy świętej prezydent polski i delegacje oficjalne rodzin katyńskich złożyły kwiaty pod pomnikiem pomordowanych Polaków. Po Eucharystii uczestnicy udali się na obiad do restauracji.

Po obiedzie wszyscy udali się do ambasady polskiej w Kijowie i tam odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń 10 osobom, w tym trzem duchownym, o. Władysławowi i księżom z Odessy i Żytomierza.

Podczas prywatnej rozmowy z prezydentem o. Władysław miał okazję poruszyć kwestię sprawy problemów sądowych klasztoru we Lwowie.

Stanisław Pękala

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda