Home WiadomościZ kraju Spotkanie Prowincjałów Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu Braci Mniejszych we Wrocławiu

Spotkanie Prowincjałów Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu Braci Mniejszych we Wrocławiu

Redakcja

franciszkanie.comDnia 20 kwietnia br. w klasztorze we Wrocławiu-Karłowicach rozpoczęło się nieszporami z miejscową wspólnotą spotkanie Prowincjałów Konferencji Północnosłowiańskiej. Po modlitwie liturgicznej Kościoła konferencję wygłosił o. prof. dr hab. Bonawentura Smolka OFM na temat antropologicznych podstaw formacji franciszkańskiej. Prelegent wskazał na konieczność kształtowania człowieczeństwa nie tylko w formacji początkowej ale przez całe życie zakonne. Antropologiczny wymiar duchowości franciszkańskiej, zdaniem o. Bonawentury, nie tylko jest osadzony na Biblii i człowieczeństwie św. Franciszka, ale również w myśli antropologicznej filozofów starożytnej Grecji, która wpłynęła na ukształtowanie rozumienia człowieka w kulturze europejskiej.

Następnego dnia miały miejsce obrady ukierunkowane przede wszystkim na bezpośrednie przygotowanie do Kapituły Generalnej Zakonu, która rozpocznie się już 10 maja. Podczas pierwszej sesji obrad dokonano wyboru nowego sekretarza Konferencji, którym został o. Dominik J. Banaś OFM z Prowincji św. Jadwigi. Podziękowano także za dwuletnią posługę ustępującemu sekretarzowi o. Stanisławowi Mazgajowi OFM, wikariuszowi Prowincji Matki Bożej Anielskiej. Obecny na spotkaniu definitor generalny o. Ernest Siekierka, podziękował za realizację wielu inicjatyw o charakterze ogólnozakonnym, które miały miejsce na terenie Konferencji. Warto tu wspomnieć o historycznym wydarzeniu jakim była Rada Plenarna Zakonu w Konstancinie-Jeziornej (17-30.11.2013 r.), o III. Spotkaniu Młodzieży Franciszkańskiej w Górze św. Anny (27-31.08.2012 r.), a także o Sympozjum na temat sanktuariów, które odbyło się w Kalwarii Zebrzydowskiej w listopadzie ubiegłego roku.

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda