Franciszkanie – Kowary: 25-lecie poświęcenia kaplicy św.Maksymiliana

Wśród wielu starych i nielicznych nowych świątyń kotliny jeleniogórskiej jest również ta, znajdująca się niemal na styku Rudaw Janowickich i Karkonoszy, pod przełęczą Kowarską, najbliżej Czech, wybudowana 25 lat temu – kaplica św. Maksymiliana w Kowarach.

W dniu wspomnienia św. Maksymiliana, 14 sierpnia świętowaliśmy odpust i 25 rocznicę poświęcenia kaplicy św. Maksymiliana, oraz uroczystość wprowadzenia i poświęcenia relikwii naszego patrona.

Zaproszeni kapłani dojechali i na miejsce bryczką, wszak tu znajduje się stadnina z ponad stu końmi.

Uroczystości odpustowe uświetnili swą obecnością goście. Liturgii przewodniczył O. Tarzycjusz Cwykiel, 10 lat gospodarzący i posługujący w kaplicy. Słowo Boże wygłosił O. Józef Trybal, zwany „Tomkiem”, przed laty przykładający rękę do budowy kaplicy. Modliliśmy się za budowniczych tej świątyni, począwszy od zmarłych O. Franciszka Kalembkiewicza czy zmarłego dzień przed jubileuszem pana Czesława, powierzając Bogu także żyjących, na czele z O. Janem Kalembkiewiczem, przed laty proboszczem a teraz schorowanym, milczącym mieszkańcem klasztoru kowarskiego.

Śpiewając Bogu dziękczynne Te Deum za ten „kościół, który jest naszym domem” zawierzyliśmy Bogu wszystkich modlących się tu na co dzień, jak również mieszkańców omijających świątynię, jak podkreślił obecny opiekun kaplicy O. Włodzimierz Starostecki. Wśród licznych podziękowań podkreślić trzeba te skierowane do pani Heleny Nowakowskiej, opiekującej się kaplicą od początku jej istnienia, a więc 25 lat.

Zwieńczeniem uroczystości było poświęcenie i uczczenie relikwii patrona kaplicy, św. Maksymiliana, otrzymanych w lipcu w czasie pielgrzymki do Niepokalanowa. Poświecenia relikwii dokonał O. Bogumił Stachowicz, senior klasztoru kowarskiego.

Na uroczystość odpustu i jubileuszu przybyli licznie na Wiejską mieszkańcy Kowar, a przede wszystkim przedstawiciele Rycerstwa Niepokalanej.

Liturgię ubogaciła pięknym śpiewem schola św. Alberta z Wrocławia. Nasze świętowanie przedłużyło się na dzień Wniebowzięcia Matki Bożej i zakończyło pięknym popołudniowym koncertem w wykonaniu gości z Wrocławia.

o. Włodzimierz Starostecki

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl