Home WiadomościZ kraju Franciszkanie: O. Napiórkowski laureatem Brata Alberta

Franciszkanie: O. Napiórkowski laureatem Brata Alberta

Redakcja

Franciszkanin o. prof. Celestyn Napiórkowski OFMConv, wybitny polski teolog i ekumenista otrzymał Nagrodę im. św. Brata Alberta.

Nagroda im. św. Brata Alberta (1845-1916) przyznawana jest od 1976 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki sakralnej, działalności charytatywnej, społecznej i ekumenicznej. Fundatorami nagrody są Unia Chrześcijańsko-Społeczna i Ars Christiana.

Do tej pory te specjalne wyróżnienia otrzymało już 300 osób.

Gala wręczenia tegorocznych nagród odbyła się 15 grudnia w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Jury przewodniczył o. Wacław Oszajca SJ.

Obok o. Napiórkowskiego (na zdjęciu / fot. KUL) wśród tegorocznych laureatów znaleźli się m.in.: pastor Erich Busse (rzecznik polsko-niemieckiego pojednania), redaktor Jacek Moskwa (autor najobszerniejszej biografii Jana Pawła II), Bożena Walter (za założenie i prowadzenie Fundacji TVN “Nie jesteś sam”), Marian Wierzbicki (bezdomnym, który założył i prowadzi Stowarzyszenie “DOM” i schronisko dla bezdomnych “Pomocna przystań” w Gnieźnie) i artysta ceramik Stanisław Tworzydło, który uczy sztuki chińskie zakonnice.

O. Stanisław Celestyn Napiórkowski (ur. w 1933 roku) obecnie emerytowany profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był kierownikiem Katedry Mariologii KUL oraz stałym współpracownikiem Instytutu Ekumenicznego tej uczelni, profesorem teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach.

Do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w prowincji warszawskiej wstąpił w roku 1954, święcenia kapłańskie przyjął 11 sierpnia 1957 roku.

W latach 1970-1996 był członkiem wielu komisji ekumenicznych. W 2007 roku otrzymał w Rzymie nagrodę René Laurentina “Pro Ancilla Domini”, “za rozwijanie mariologii w dialogu ekumenicznym oraz za wyjaśnianie roli Najświętszej Marii Panny w misterium Chrystusa i Kościoła w duchu Soboru Watykańskiego II”.

O. Napiórkowski wypromował 55 doktorów i 428 magistrów. Opublikował ponad 700 różnych publikacji głównie z mariologii, ekumenizmu i metodologii teologii.

mf / red.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda