Franciszkanie – prowincja krakowska: kapituła prowincjalna w Kalwarii Pacławskiej

Od poniedziałku 12 marca w Kalwarii Pacławskiej trwa Zwyczajna Kapituła krakowskiej prowincji franciszkanów.

Przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej bracia prosili Boga, aby wszystkie decyzje podjęte podczas tej Kapituły przyczyniły się do odnowienia we wspólnotach klasztornych charyzmatu franciszkańskiego.

Zwyczajna Kapituła Prowincjalna to – jak czytamy w dokumentach zakonnych – „wydarzenie duchowo-charyzmatyczne, rozpoznanie ewangeliczne, autentyczne braterskie spotkanie”. Dlatego podczas jej trwania bracia składają obszerne sprawozdania ze swojej działalności, z prowadzonych dzieł czy misji.

Krakowscy franciszkanie na terenie Polski posiadają 24 klasztory i trzy domy formacyjne (postulat, nowicjat, seminarium), w których mieszka 270 braci. Poza granicami Polski Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba posiada 35 klasztorów, w których przebywa 225 zakonników. W sumie 495 braci przed i po ślubach wieczystych.

Klasztory i obecności zagraniczne ulokowane są w Europie (Niemcy, Ukraina, Włochy oraz Słowacja i Albania), Azji (Uzbekistan), Afryce (Uganda), Ameryce Południowej (Boliwia Peru, Paragwaj) oraz w Ameryce Północnej (Stany Zjednoczone).

Ponadto bracia wspomagają pracę franciszkanów w Rosji, Czechach, Francji, Irlandii czy Austrii.

Uganda i Peru już teraz przyjęby kolejnych misjonarzy, tak ogromne są potrzeby – zgodnie deklarują odpowiedzialni za te misje o. Marian Gołąb i o. Jacek Lisowski.

W spotkaniu w Kalwarii bierze udział 42 delegatów wybranych w drodze głosowania bezpośredniego, listownego oraz 12 braci z urzędu (generał zakonu, prowincjał, były prowincjał, dwaj kustosze prowincjalni z Boliwii i Słowacji oraz siedmiu asystentów prowincjalnych – członków zarządu krakowskiej prowincji).

Zgodnie z uchwałami, podjętymi podczas ostatniej Kapituły Generalnej w Asyżu w roku 2007, w Kapitule Prowincjalnej uczestniczą także, ale jako słuchacze: asystent generalny ds. Europy Wschodniej (CEO) i delegaci prowincjała z zagranicy.

W sobotę zgromadzeni na Kalwarii franciszkanie przystąpią do wyboru Prowincjała i zarządu Prowincji na najbliższe 4 lata.

Druga część Kapituły odbędzie się w dniach 14-19 maja 2012 r. w klasztorze w Harmężach.

jms

Więcej (zdjęcia) na: www.zakonfranciszkanow.pl