Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Franciszkanie: Przekazanie relikwii na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego

Franciszkanie: Przekazanie relikwii na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego

Redakcja

franciszkanie.plDo kościołów krakowskiej prowincji franciszkanów trafiły relikwie I stopnia misjonarzy-męczenników z Peru. W Krakowie nastąpiło to 31 stycznia o godz. 12.00. Prowincjał krakowskich franciszkanów uroczyście przekazał relikwie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka gwardianom polskich klasztorów podczas mszy dziękczynnej sprawowanej w Bazylice św. Franciszka w ostatnią niedzielę Roku Życia Konsekrowanego.

Z kolei w wigilię święta osób konsekrowanych, tj. 1 lutego o g. 17.30 do tarnowskiej katedry zostaną wprowadzone relikwie bł. Zbigniewa. W świątyni tej bowiem został on ochrzczony 58 lat temu. Będzie to diecezjalny dzień dziękczynienia za wyniesienie go na ołtarze.

Po Nieszporach w katedrze będzie celebrowana msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bpa Andrzeja Jeża. Okolicznościowe kazanie wygłosi prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz. Uroczystość będzie transmitowana przez Radio RDN.

Po Eucharystii uczestnicy dziękczynienia otrzymają obrazki z relikwiami II stopnia bł. Zbigniewa i bł. Michała. (Podobna uroczystość odbyła się 6 stycznia w diecezji bielsko-żywieckiej, z terenu której pochodził drugi męczennik – bł. Michał).

Z okazji dobiegającego końca Roku Życia Konsekrowanego (2 lutego) pasterze Kościoła katolickiego w Polsce wystosowali list okolicznościowy. Zauważają w nim, że koniec Roku Życia Konsekrowanego przypada w czasie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

„Ten znaczący splot wydarzeń przypomina nam, że w głoszeniu orędzia o Bożym Miłosierdziu wielką rolę odegrały i odgrywają osoby konsekrowane. Ich życie jest także ofiarowaniem siebie, ale nie dla samej ofiary, lecz po to, by poprzez czystość, ubóstwo i posłuszeństwo doświadczać miłosierdzia i dzielić się nim z innymi. Nie ma bowiem miłosierdzia bez poświęcenia i ofiary, wyrzeczenia się własnych planów, ambicji i dóbr” – czytamy.

Księża biskupi podkreślają, że ta służba przybiera różne formy – od modlitwy za grzeszników i przepowiadania łaski nawrócenia, po prowadzenie instytucji charytatywnych, szpitalnych i wychowawczych.

„Osoby konsekrowane są obecne w newralgicznych punktach świata, próbując odpowiadać słowem i czynami miłosierdzia na przemoc i niesprawiedliwość oraz na duchową pustkę, w którą wchodzi grzech. Są posłane do służby, ale potrzebują naszego wsparcia. Wspomagajmy ich posługę naszą modlitwą, współpracą, dobrym słowem i zapewnieniem o bliskości” – piszą.

W liście księża biskupi wymieniają osoby, które ofiarowały się Bogu, pełniąc dzieła miłosierdzia – św. Faustynę Kowalską ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i św. Maksymiliana Marię Kolbego z Zakonu Franciszkanów. Siostrę nazywają „apostołką miłosierdzia”, a Ojca – „męczennikiem miłosierdzia”

„Przypominamy ich sylwetki, by umocnić współczesne osoby konsekrowane w ich wolnym i osobistym wyborze ofiarowania życia Bogu dla zbawienia świata” – tłumaczą pasterze polskiego Kościoła.

jms

Więcej na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda