Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Uroczystości w Choczu

Bracia Mniejsi: Uroczystości w Choczu

Redakcja

10 czerwca 2012 klasztor braci mniejszych w Choczu przeżył swoje ponowne poświęcenie, którego dokonał wikariusz prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce o. Antonin Brząkalik w asyście licznie zgromadzonych braci oraz kapłanów diecezji kaliskiej.

Franciszkanie reformaci zostali sprowadzeni do Chocza przez biskupa kujawskiego Andrzeja Lipskiego w 1623 r. i przebywali tam do kasaty carskiej w 1864 r. Powrócili tam w 1920 r. franciszkanie z prowincji św. Jadwigi, wówczas na terenie Niemiec, lecz wkrótce wraz z innymi klasztorami wielkopolskimi klasztor ten wszedł w skład odrodzonej prowincji Wniebowzięcia NMP z siedzibą w Panewnikach. W 1957 r. zakonnicy ponownie zostali zmuszeni do jego opuszczenia. W tym czasie obiekt był zamieszkały przez dwa różne zgromadzenia żeńskie, a w końcu opuszczony. Dzięki życzliwości biskupa kaliskiego Stanisława Napierały prowincja odzyskała klasztor w 2005 r. Klasztor i kościół klasztorny pod wezwaniem św. Michała Archanioła staraniem całej prowincji zakonnej przeszedł kapitalny remont i obecnie, choć pomniejszony o zburzone kiedyś dwa skrzydła, znowu służy zakonowi i wiernym.

/EB/

Za: www.panewniki.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda