Home WiadomościZ kraju Franciszkanie – Rychwałd: 700 osób na Magurka Wilkowickiej

Franciszkanie – Rychwałd: 700 osób na Magurka Wilkowickiej

Redakcja

franciszkanie.plPonad 700 osób na Magurce Wilkowickiej zakończyło II edycję zorganizowanej przez franciszkanów Ewangelizacji w Beskidach. O finiszu tego oryginalnego wspinania się na szczyty opowiada Bernadeta Targosz.

To już ostatni szczyt, który pokonaliśmy w II edycji Ewangelizacji w Beskidach, dnia 23 sierpnia b.r.. Ranek przywitał nas piękną i słoneczną pogodą. O godzinie siódmej jak zawsze spotkaliśmy się pod supermarketem Lidl, po błogosławieństwie udzielonym przez ojca Piotra Odója OFMConv., franciszkanina z Rychwałdu wyruszyliśmy samochodami do Wilkowic. Stamtąd udaliśmy się czerwonym szlakiem na Magurkę Wilkowicką  ( 909 m n. p. m.) niosąc banery ze wszystkimi wezwaniami modlitwy Ojcze nasz. Natomiast mottem ostatniego szczytu był fragment „Ojcze Nasz… zbaw nas od złego”.  Przed godziną dwunastą zaczęliśmy się gromadzić wokół ołtarza polowego.

Pielgrzymów przybywało coraz więcej z każdej strony góry. Przychodziły całe rodziny w różnym wieku, nawet z małymi dziećmi. Było nas ponad siedemset osób. Takiej liczby jeszcze w tym roku nie było na żadnym szczycie.  Po odśpiewaniu hymnu „Jesteś”, rozpoczęła się Eucharystia koncelebrowana przez trzech kapłanów pod przewodnictwem o. Piotra Odója. W tej liturgii także uczestniczyło czterech kleryków z Krakowa.

Homilię wygłosił o. Piotr, który mówił:  Różne mamy wyobrażenia na temat złego. To słowo oznacza konkretną osobę, konkretną rzeczywistość duchową. Zbaw nas od złego tzn. zbaw nas od diabła, szatana… Niektórzy nie wierzą, że jest ktoś taki, jak diabeł. Tłumaczą sobie to na różne sposoby, tłumaczą również zło na świecie oraz cierpienia po swojemu. Jezus chce nam powiedzieć ważną prawdę, że istnieje ktoś taki jak szatan. Jest tym, który ma wpływ na  świat, na ludzi, na stworzenie. Wszystko co Bóg stworzył jest piękne, potężne… Jest ktoś kto nienawidzi stworzenia całego… Nie każdy rozumie co znaczy słowo duch – podkreślił ojciec. Jest Duch Święty i jest duch zły… Zły duch jest upadłym aniołem, zbuntowanym przeciw Bogu i przeciw tym, którzy należą do Boga. Jest zbuntowany przeciw stworzeniu. Wszystko co Bóg stworzył jest piękne i dobre, a duch zły jest temu przeciwny.

Takie jest nauczanie kościoła – akcentował o. Piotr. Dzięki Jezusowi jesteśmy wstanie zwyciężyć złego ducha. Możemy go zwyciężyć ponieważ Bóg jest w nas. Trzeba mieć jednak wiarę jak „ziarnko gorczycy”. Wystarczy mieć małą wiarę, ale potrzeba zacząć jej używać w  swojej modlitwie, błogosławieństwie. Bóg wtedy przyjdzie ze swoja mocą… Jezus jest Zwycięzcą. Zapłacił najwyższą cenę, zwyciężył śmierć, szatana , grzech. Jezus jest Panem i Zwycięzcą w każdej sytuacji.

Po Mszy św. oddawaliśmy chwałę Bogu i błogosławiliśmy cztery strony świata. Następnie kapłani namaścili każdego uczestnika olejkiem radości, wykonanym przez ojców franciszkanów z Rychwałdu, aby chronił nas od złego ducha. Ojcowie rodzin otrzymali buteleczki z olejkiem radości, aby nim błogosławić swoich bliskich.  Na zakończenie spotkania zapłonęło wielkie ognisko przy którym można było upiec sobie kiełbaskę i posilić się. Panowała wspaniała atmosfera, było dużo radości. Dziękujemy Dobremu Bogu za każdą górę zdobytą z Nim, za kapłanów, kleryków, siostry zakonne, za każdą siostrę i każdego brata z osobna, za ludzi dobrej woli, za piękną pogodę na każdym szczycie, a przede wszystkim za spędzony czas w obecności i w ramionach naszego Pana – Stwórcy. Zapraszamy na III edycję Ewangelizację w Beskidach w 2015 roku. Do zobaczenia.

Bernadeta Targosz

Patronem Ewangelizacji w Beskidach jest J.E. Ks. Bp Roman Pindel ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. Koordynatorem duchowym jest o. Bogdan Kocańda OFM Conv. kustosz sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. Koordynatorami świeckimi zostali Joanna i Seweryn Mazurkowie. Więcej informacji można uzyskać na oficjalnym portalu franciszkanów w Rychwałdzie.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda