Home WiadomościZ kraju Warszawa: przekazanie relikwii św. Jana Pawła II

Warszawa: przekazanie relikwii św. Jana Pawła II

Redakcja

deon.pl„Święci nie proszą, abyśmy ich chwalili, ale naśladowali” – mówił w homilii abp Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski, były sekretarz św. Jana Pawła II, który wieczorem 29 sierpnia przewodniczył uroczystościom przekazania relikwii św. Jana Pawła II do franciszkańskiej parafii pw. Matki Bożej Anielskiej na Wierzbnie w Warszawie.

Przed Mszą św. abp Mieczysław Mokrzycki poprowadził modlitwę różańcową.

Mszę św. z abp. Mieczysławem Mokrzyckim koncelebrowali m. in. ks. Andrzej Legowicz – sekretarz arcybiskupa metropolity lwowskiego, o. Eryk Hoppe – gwardian, o. Cezary Chustecki, proboszcz parafii, o. Stanisław Mazgaj – wikariusz prowincjalny oraz ks. Mariusz Frukacz z redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” z Częstochowy.

W homilii abp Mokrzycki pytał czego uczy nas św. Jan Paweł II, ten uczeń Jezusowy z XX wieku? – Św. Jan Paweł II promieniował i oddziaływał na innych. Miał szczególny charyzmat. To był człowiek wiary. Jego myśli nieustannie zwracały się do Boga – mówił abp Mokrzycki.

– Prawdy głoszone były przez niego wewnętrznie przeżyte – kontynuował abp Mokrzycki.

Metropolita lwowski podkreślił, że św. Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy. – Czas modlitwy był dla niego najważniejszy. Modlił się w sposób prosty odmawiając pacierz katechizmowy. Jego życie modlitwy charakteryzowała ewangeliczna prostota – mówił metropolita lwowski i dodał: „Św. Jan Paweł II modlił się w intencji tych, z którymi miał się spotkać i po spotkaniu z nimi”.

Były sekretarz św. Jana Pawła II podkreślił, że Święty „był na kolanach przez Jezusem Eucharystycznym”. – Msza św. była najważniejszym momentem dnia. Jan Paweł II nie opuszczał Godziny Świętej i Drogi Krzyżowej. Pobożność eucharystyczna złączyła się w jego życiu z umiłowaniem Jezusa Ukrzyżowanego. Trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i z Nim był zjednoczony – podkreślił abp Mokrzycki.

– Proste formy pobożności, takie jak pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych, były obecne w jego życiu – zauważył arcybiskup i dodał, że „cierpienie umacniało go w oddaniu się Bogu”.

– Był przede wszystkim człowiekiem, który myślał o drugim człowieku, był o niego zatroskany – kontynuował abp Mokrzycki.

– Jan Paweł II nadal żyje w nas. Niech ta świętość zachwyca nas do odnowy życia – wołał abp Mokrzycki i zakończył modlitwą, którą powtarzał św. Jan Paweł II: „Panie przyjmij mnie takim jakim jestem z moimi słabościami i ułomnościami, ale uczyń mnie takim jakim pragniesz, abym był”.

– Przyjmujemy wielkie zobowiązanie w relikwiach św. Jana Pawła II. Szlachetność jest wyzwaniem i zadaniem dla nas – mówił na zakończenie uroczystości o. Eryk Hoppe – gwardian i zapowiedział, że każda środa w parafii będzie dniem kultu św. Jana Pawła II i dniem modlitwy o pokój na świecie.

Natomiast o. Cezary Chustecki – proboszcz parafii wskazał wiernym, aby „obecność relikwii św. Jana Pawła II była nieustanną lekcją i prowadziła do przemiany życia na lepsze” .

KAI/rj

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda