Home WiadomościZ kraju Franciszkanie: Wniebowzięcie w Kalwarii Pacławskiej

Franciszkanie: Wniebowzięcie w Kalwarii Pacławskiej

Redakcja

15 sierpnia katolicy obchodzą uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej. W tym dniu wierzący są zobowiązani do uczestniczenia we mszy św. i powstrzymania się od prac niekoniecznych.

Święto to w sposób wyjątkowy obchodzone jest w kalwariach prowadzonych przez franciszkanów – Zebrzydowskiej w Małopolsce, Wejherowskiej na Pomorzu i Pacławskiej na Podkarpaciu.

W sanktuariach tych franciszkanie pokazują ludziom, że droga do chwały, do szczęścia wiecznego wiedzie przez krzyż.

„Ani Chrystus, ani Jego Niepokalana Matka nie byli wolni od cierpienia. Ale, gdy Bogu mówi się ‘tak’, ‘bądź wola Twoja’ zarówno w chwilach radości, jak i smutku, to jest to dla nas najpewniejszy sposób na osiągnięcie nieba” – tłumaczy nam zakonnik.

Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla trwa od 11 do 15 sierpnia. Na jego program składają się msze św., dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej, procesje, nabożeństwa ku czci świętych franciszkańskich, koncerty muzyczne. Codziennie pątnicy będą mogą korzystać z sakramentu spowiedzi i kierownictwa duchowego.

We wtorek 14 sierpnia wieczornej mszy św. o godz. 18.00 przewodniczyć będzie metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik.

Po mszy w programie jest nabożeństwo ku czci bł. Jakuba Strzemię (franciszkanin, misjonarz Rusi Czerwonej) z błogosławieństwem dzieci.

O godz. 21.30 przewidziany jest zespołu franciszkańskiego zespołu muzycznego „Fioretti”.

O godz. 23.00 z kościoła wyruszy procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej do kaplicy św. Rafała.

O północy z 14 na 15 sierpnia – tradycyjnie – nowo wyświęceni franciszkanie odprawią mszę św. prymicyjną.

Rano, 15 sierpnia o godz. 6.00 zostanie odsłonięty Cudowny Obraz i będą śpiewane Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Pannie. Pół godziny później w procesji zostanie przeniesiona figura Matki Bożej Wniebowziętej z kaplicy św. Rafała do kościoła.

Suma odpustowa w tym dniu będzie sprawowana o godz. 12.00, połączona z procesją eucharystyczną. Liturgii przewodniczyć będzie przełożony franciszkanów z Krakowa.

Wniebowzięcie Matki Bożej, zgodnie z nauczaniem Kościoła, to nagroda dla Maryi, że była wierna Bogu na dobre i na złe, że zawsze mówiła Bogu <tak>, zarówno w chwilach szczęścia, jak i cierpienia.

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej to największe sanktuarium maryjne w południowo-wschodniej Polsce. Franciszkanie, którzy od XVII wieku mieszkają na tym wzgórzu, cudowny obraz Matki Bożej sprowadzili z Kamieńca Podolskiego. Pielgrzymi nazywają Maryję z tego wizerunku Matką Bożą „Słuchającą”.

W lasach na wzgórzu (Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego) rozsianych jest ponad 40 kaplic połączonych dróżkami Pana Jezusa i Matki Bożej.

jms

Za: Redakcja.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda