Home WiadomościZe Świata Rodzice męczennika przekazali franciszkanom Order Słońce Peru

Rodzice męczennika przekazali franciszkanom Order Słońce Peru

Redakcja

Rodzice zamordowanego 21 lat temu w Peru o. Zbigniewa Strzałkowskiego przekazali Zakonowi Franciszkanów order „El Sol del Peru” (Słońce Peru), który pośmiertnie otrzymał ich syn od Prezydenta Republiki Peru.

Order jest najwyższym peruwiańskim odznaczeniem cywilnym i wojskowym przyznawanym za zasługi na rzecz Peru. Jest też najstarszym orderem w Ameryce Południowej.

Do Orderu dołączony został dyplom, w którym znajduje się uzasadnienie przyznania orderu. Czytamy w nim, że o. Zbigniew Strzałkowski otrzymał go „za jego zasługi i służbę”.

Obecnie w Rzymie toczy się proces beatyfikacyjny sług Bożych Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, którzy zginęli za wiarę 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów. Przywódcy ugrupowania Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak) oskarżyli misjonarzy o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian. Misjonarze bowiem oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną.

Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto, w którym do dziś są polscy zakonnicy i nadal prowadzą tam swoją działalność.

Za: oo. Franciszkanie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda