Franciszkanie – Wrocław: Wprowadzenie relikwii świętych Hiacynty i Franciszka z Fatimy

13 maja 2017 r. we franciszkańskiej parafii we Wrocławiu przeżywaliśmy piękną uroczystość.

Po wielu przygotowaniach takich jak katechezy przybliżające postacie świętych, przygotowanie wystawy o Fatimie i nowennie, mogliśmy wreszcie skupić się na obecności relikwii osób, które cieszą się już radością nieba i orędują za nami, czyli dzieci fatimskich: Hiacynty i Franciszka Marto.

Po 17 latach po beatyfikacji, której dokonał Jan Paweł II, papież Franciszek w dniu setnej rocznicy objawień Matki Bożej, w czasie wizyty w Fatimie kanonizował ich.

Gdy 100 lat temu Maryja objawiała się trojgu portugalskim pastuszkom, trwała pierwsza wojna światowa. Matka Boża po raz pierwszy ukazała się 13 maja 1917 r., a potem przychodziła do nich co miesiąc. Prosiła, aby dzieci codziennie odmawiały różaniec w intencji pokoju i przyjmowały cierpienia jako zadośćuczynienie za grzechy świata. W objawieniu, które miało miejsce 13 lipca 1917 r. ukazała dzieciom piekło i wyjaśniła, że aby ratować przed nim grzeszników, należy wprowadzić nabożeństwo wynagradzające Jej Niepokalanemu Sercu.

W stulecie objawień papież Franciszek udał się do Fatimy, aby nam przypomnieć, że realizacja wskazań Matki Bożej objawionych w Fatimie jest ratunkiem dla świata i może być naszym kluczem do Nieba.

Uroczystość w naszej wrocławskiej świątyni, wypełnionej po brzegi czcicielami Matki Bożej, rozpoczęła się różańcem fatimskim. Następnie z ogromnym szacunkiem wprowadzono relikwie świętych Dzieci Fatimskich.

Msza Święta pod przewodnictwem proboszcza, o. Marka Augustyna, w pełnej oprawie liturgicznej wyraziła to, co jest potrzebą każdego człowieka, który potrzebuje matczynej miłości, pragnie matczynej pomocy, tęskni za matczynym zrozumieniem, a naszą Matkę chce czcić i otaczać chwałą.

Homilię wygłosił o. Krzysztof Janas, franciszkanin z Krosna, który przedstawił wielki kult Najświętszej Maryi Panny – Obrończyni Wiary. Mieliśmy okazję podziwiać ten piękny wizerunek Matki Bożej Obrończyni Wiary zwanej Murkową, którą czczą w kościele franciszkanów w Krośnie. W czasie nabożeństwa i Mszy Świętej, grą i śpiewem towarzyszyła nam Rodzinna Kapela Bugajskich z Kęt. Na zakończenie uroczystości udaliśmy się na procesję fatimską

Maria Żmijowska

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl