Home WiadomościZ kraju Franciszkanie z Krakowa planują swoją przyszłość na najbliższe cztery lata

Franciszkanie z Krakowa planują swoją przyszłość na najbliższe cztery lata

Redakcja

W tym tygodniu franciszkanie wybiorą na kolejne lata cztery lata przełożonych klasztorów, domów formacyjnych i dzieł apostolskich przez siebie prowadzonych. Zaplanują też najbliższą przyszłość dla swojej – krakowskiej prowincji. W poniedziałek 14 maja w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia rozpoczęła się druga część Zwyczajnej Kapituły Prowincjalnej.

W spotkaniu biorą udział delegaci wybrani w drodze głosowania bezpośredniego, listownego oraz bracia z urzędu (delegat generała zakonu dla Europy Wschodniej, prowincjał, były prowincjał oraz siedmiu asystentów prowincjalnych – członków zarządu krakowskiej prowincji).

Zgodnie z uchwałami, podjętymi podczas ostatniej Kapituły Generalnej w Asyżu w roku 2007, w Kapitule Prowincjalnej uczestniczą także, ale jako słuchacze delegaci prowincjała z zagranicy.

W sobotę, do delegatów dojadą pozostali bracia z Prowincji i wezmą udział w tzw. kapitule namiotów, połączonej z zaprzysiężeniem gwardianów. (Nazwa „kapituła namiotów“ bądź „rogoziana“, bądź „szałasów“ nawiązuje do czasów św. Franciszka, gdzie w kapitułach brali udział wszyscy bracia i ze względu na brak miejsca dla wszystkich w klasztorze, bracia mieszkali w szałasach bądź prowizorycznych namiotach przez siebie zbudowanych – przyp. red.).

Zwyczajna Kapituła Prowincjalna to – jak czytamy w dokumentach zakonnych – „wydarzenie duchowo-charyzmatyczne, rozpoznanie ewangeliczne, autentyczne braterskie spotkanie”.

Na dzień dzisiejszy krakowscy franciszkanie na terenie Polski posiadają 24 klasztory i trzy domy formacyjne (postulat, nowicjat, seminarium), w których mieszka 270 braci. Poza granicami Polski Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba posiada 35 klasztorów, w których przebywa 225 zakonników. W sumie 495 braci przed i po ślubach wieczystych.

Klasztory i obecności zagraniczne ulokowane są w Europie (Niemcy, Ukraina, Włochy oraz Słowacja i Albania), Azji (Uzbekistan), Afryce (Uganda), Ameryce Południowej (Boliwia Peru, Paragwaj) oraz w Ameryce Północnej (Stany Zjednoczone).

Ponadto bracia z Polski wspomagają pracę franciszkanów w Rosji, Czechach, Francji, Irlandii czy Austrii.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda