Home WiadomościZ kraju Relikwie krwi bł. Jana Pawła II w Harmężach

Relikwie krwi bł. Jana Pawła II w Harmężach

Redakcja

Relikwie krwi bł. Jana Pawła II wprowadzono 13 maja do parafii Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach koło Oświęcimia. Uroczystą liturgię w miejscowym kościele sprawował bp Jerzy Maculewicz OFMConv – administrator apostolski z Uzbekistanu, ostatni polski biskup mianowany przez Karola Wojtyłę.

W homilii podkreślał jak ważną rolę odegrał bł. Jana Pawła II w historii Polski oraz całego świata, przypominał także znaczenie jego posługi w osobistym życiu wielu wiernych. Msza św. zakończyła się błogosławieństwem relikwiami i ich ucałowaniem. Po zakończeniu liturgii zostały one umieszczone w bocznej kaplicy „Matki Bożej zza drutów” – Patronki Rodzin Oświęcimskich.

O. Florian Szczęch OFMConv z franciszkańskiej parafii w Harmężach przypomina, że prawie dokładnie 47 lat temu metropolita krakowski Karol Wojtyła, w ramach wizytacji biskupiej parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu, przybył 14 maja 1965 roku do Harmęż. – Prowadziła go uroczyście konnica do małej wiejskiej kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, która stanowiła dla tej miejscowości ważny punkt religijny. Abp Wojtyła nie odprawiał wtedy Mszy św., ale modlił się wspólnie z mieszkańcami, wygłosił słowo Boże i udzielił pasterskiego błogosławieństwa – podkreśla zakonnik i zwraca uwagę, że w kaplicy mogło się wówczas pomieścić około 10 osób. – Dlatego wierni podczas nabożeństw musieli stać na zewnątrz wystawieni na pogodę i niepogodę – dodaje.

W dniu beatyfikacji Jana Pawła II dnia 1 maja 2011 r. umieszczono na frontowej ścianie kaplicy w Harmężach tablicę upamiętniającą pobyt abp. Karola Wojtyły oraz dzień wyniesienia papieża Polaka na ołtarze.

Uchwałę o budowie w Harmężach domu zakonnego i urządzenia w nim Centrum św. Maksymiliana powzięła franciszkańska kapituła prowincjalna w roku 1989. W 1990 roku w został tu erygowany klasztor pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, a w sierpniu tego samego roku poświęcono krzyż i plac pod budowę kościoła. W dniu 12 października 1990 roku kard. F. Macharski wydał dekret o erygowaniu z dniem 20 października 1990 roku parafii pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach i powierzenia na stałe Zakonowi Franciszkanów.

KAI/slo

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda