Home WiadomościZe Świata Franciszkańska nowa ewangelizacja

Franciszkańska nowa ewangelizacja

Redakcja

„Oto wielkie zadanie dla Kościoła, a szczególnie dla nas, synów św. Franciszka: głosić Jezusa Chrystusa dzisiejszemu światu i to tego ukrzyżowanego! Nie Chrystusa abstrakcyjnego, ideologicznego, albo Chrystusa z przeszłości; Chrystusa zmartwychwstałego i żyjącego!”. Tymi słowami br. Raniero Cantalamessa OFMCap przypomniał polecenie, które Chrystus zostawił swoim uczniom, które jest dzisiaj bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Kaznodzieja Domu Papieskiego mówił do ponad 400 franciszkanów i świeckich zgromadzonych w auli Antonianum na sesji naukowej „Nowa ewangelizacja i charyzmat franciszkański”, które odbyło się 8 maja br.

„Także w tym roku, w ramach spotkania – wyjaśnia br. Paolo Martinelli, dyrektor Franciszkańskiego Instytutu Duchowości – chcieliśmy zintegrować bogactwo charyzmatu franciszkańskiego z wyzwaniami, przed jakimi stoi Kościół w naszych czasach”, wybierając zagadnienie będące w ścisłym związku z XIII Zgromadzeniem Generalnym Synodu Biskupów, które odbędzie się w październiku, pod hasłem: „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”. W części przedpołudniowej bp Nikola Eterovic, Sekretarz Generalny Synodu Biskupów, wprowadził zebranych w znaczenie tego wydarzenia, począwszy od historii terminu „nowa ewangelizacja”, często używanego przez bł. Jana Pawła II. Przypomniał, że po raz pierwszy to stwierdzenie padło w Mogile (w Krakowie) w 1979 roku, a odnosi się do ewangelizacji „nowej w zapale, w metodach i w środkach wyrazu”. Br. Raniero następnie nakreślił w jaki sposób duchowość i charyzmat franciszkański może dać swój wkład w ewangelizację dzisiaj.

Po południu uczestnicy sesji wysłuchali świadectw z różnych inicjatyw ewangelizacyjnych: br. Jacopo Pozzerle OFM – doświadczenie wspólnoty misyjnej w Palestrinie; br. Daniel-Marie Thevenet OFMConv – o odnowionej obecności franciszkanów we Francji; br. Giansandro Cornolti OFMCap i s. Gemma Dispenza SFV – misje ludowe. Te głosy były powiewem nowego zapału, którego pragnął Jan Paweł II i umocniły w zebranych przekonaniu wyrażone przez Benedykta XVI, że dzisiaj „nie ma nic piękniejszego niż być dotkniętym, zaskoczonym przez Ewangelię, przez Chrystusa, nie ma nic piękniejszego niż poznanie Jego i głoszenie innymi przyjaźni z Nim”. Tak jak to głosił słowami i życiem św. Franciszek z Asyżu.

Tekst i zdjęcia: Kuria Generalna Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów 

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda