Home WiadomościZ kraju Franciszkański Bal Charytatywny w Miłakowie

Franciszkański Bal Charytatywny w Miłakowie

Redakcja

Wydarzeniem ostatnich dni, które odbiło się szerokim echem w Polsce był Trzeci Charytatywny Bal Karnawałowy, jaki odbył się 2 marca 2019 roku w urokliwym miasteczku na pograniczu Warmii i Mazur w Miłakowie. Bal został uznany jako jeden z największych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

Impreza została zorganizowana przez franciszkanów z klasztoru z Miłakowa, przy współpracy parafian. W imprezie uczestniczyło bardzo dużo osób, wśród nich artyści światowej sławy i wiele innych znanych osób. Uczestnicy przybyli również z odległych miejsc, takich jak Warszawa, Trójmiasto i Koszalina. Karnety na bal charytatywny rozeszły się w rekordowym czasie, w trzech dniach od chwili ogłoszenia. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w kościele franciszkańsko-parafialnym, której przewodniczył i homilie wygłosił o. Jan Marek Dostatni z klasztoru z Barczewa. W Eucharystii uczestniczyli także o. Arkadiusz Czaja – gwardian klasztoru i o. Manswet Rzepka, przy udziale licznie zgromadzonych ludzi, wśród nich także zaproszonych parlamentarzystów, samorządowców i artystów. W czasie Mszy Świętej modlono się za osoby chore, rodziny oraz za uczestników balu i artystów. Po Eucharystii w Miłakowskim Domu Kultury rozpoczęła się cześć karnawałowa, która trwała aż do świtu. Wszystkich przybyłych na bal przywitał o. Arkadiusz, rozpoczynając imprezę modlitwą, udzielając błogosławieństwa.

Do tańca przygrywał znany i profesjonalny zespół muzyczny „Dan Trio” z Trójmiasta. Gwiazdą balu charytatywnego był światowej sławy piosenkarz Don Wasyl Junior i Gwiazdy Cygańskie. Ich piękny śpiew i temperament oraz taniec poderwał do zabawy wszystkich uczestników imprezy, a każda ich piosenka kończyła się gromkimi oklaskami. Gdy koncert zbliżał się do końca, uczestnicy balu przy wielkim aplauzie nie pozwolili Artystom na zakończenie występu – wielokrotnie prosząc oklaskami o ponowny występ. Don Wasyl Junior kilka razy wracał na scenę, ku wielkiej radości zgromadzonych. Z planowanego godzinnego występu zrobiły się ponad dwie godziny. Po zakończeniu występu na scenie, Artyści uczestniczyli w balu. Również na balu wystąpili najsławniejsi artyści sztuki iluzji. Najpierw zaprezentowali się artyści „Duo Paulo”. Są oni laureatami międzynarodowych prestiżowych konkursów prestidigitatorskich. Pokazali sztuczkę z przebijaniem skrzyni, do której wcześniej weszła asystentka oraz trik z fatamorganą – zamiana osób, a na zakończenie w jednym momencie na całej scenie pojawiły się przepiękne kwiaty. Później wystąpił światowej sławy iluzjonista „Oriano”, laureat wielu konkursów międzynarodowych. Oriano wyczarowywał gołąbki, które na zakończenie pokazu nagle na oczach wszystkich zaskoczonych zniknęły z sceny, co wprawiło w osłupienie widzów i w wielki zachwyt. Oprócz tego iluzjonista pokazał triki z karatami i obręczami. Po pokazach artyści również dołączyli się do wspólnej zabawy z uczestnikami.

W czasie balu zorganizowano aukcję na rzecz pomocy w leczeniu chorych dzieci i osób starszych. W tym roku było najwięcej przekazanych darów. Ofiarodawcami na aukcję byli między innymi Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, Premier RP Mateusz Morawiecki, Wicemarszałek Senatu Zofia Maria Koc, Senator Bogusława Orzechowska, Starosta z Ostródy, Radny Powiatu Ostródzkiego Zbigniew Zabłocki, Burmistrz Miłakowa Krzysztof Szulborski, a także Prezes Polskiej Piłki Nożnej Zbigniewa Boniek i artyści Krystyna Giżowska, Oriano i Duo Paulo oraz jeszcze wielu innych osób i instytucji. Gwardian klasztoru, przełożony klasztoru franciszkańskiego podziękował wszystkim uczestnikom, artystom, władzy Polskiej, samorządowcom i innym instytucjom oraz osobom za ich pomoc w organizacji balu i dobroczynność. Zebrane fundusze zostały przekazane na pomoc w leczeniu ciężko chorych dzieci i osób starszych. Można śmiało stwierdzić, że bal charytatywny w Miłakowie był jedną z największych imprez, jakie miało miejsce w naszej Ojczyźnie. Ostatnimi czasy Miłakowo nabrało szczególnego znaczenia na mapie kulturalnej w Polsce i słynie jako „mała stolica kulturalna”, a także jako wielka dobroczynność mieszkańców – ludzie o „wielkim i szlachetnym sercu”. Miłakowo jest miejscem licznych wydarzeń religijnych, kulturalnych i sportowych. Bogu niech będą dzięki za wspaniałych organizatorów i uczestników wszystkich wydarzeń.

Bożenna 
Fot. S. Macholl

Za: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda