Home WiadomościZ kraju Franciszkański Dom św. Szymona z Lipnicy w Krakowie

Franciszkański Dom św. Szymona z Lipnicy w Krakowie

Redakcja

U stóp Wawelu, w pobliżu wiślanych bulwarów i w bliskim otoczeniu najpiękniejszych zabytków królewskiego Krakowa znajduje się Dom św. Szymona z Lipnicy. Urządzony z franciszkańską prostotą przez ojców bernardynów, położony jest na terenie klasztoru, gdzie w XV wieku żył, modlił się i służył potrzebującym św. Szymon – słynny kaznodzieja, asceta i gorliwy opiekun chorych.

Choć zlokalizowany w ścisłym centrum tętniącego życiem Krakowa, Dom św. Szymona jest oazą spokoju i ciszy. Usytuowany w klasztornych ogrodach, w cieniu bernardyńskiej świątyni, gdzie czczone są relikwie jego patrona, tworzy przestrzeń dla modlitwy i odpoczynku. W pachnącym nowością, kameralnym budynku nietrudno poczuć się jak we własnym domu.

Z pokoi gościnnych u ojców bernardynów mogą skorzystać zarówno osoby duchowne, jak i świeccy; poszukujący odpoczynku w niepowtarzalnym klimacie starego Krakowa, jak i ci, którzy chcą odkrywać jego atrakcje. Miłośnicy historii i sztuki z pewnością docenią możliwość noclegu w XV-wiecznym zespole klasztornym, w bliskości kościoła św. Bernardyna ze Sieny, który jest jedną z najpiękniejszych pereł architektury sakralnej w Krakowie. Dom otwarty jest również dla licznie przybywających do Krakowa uczestników zjazdów, kongresów i organizowanych tu konferencji. Chwile relaksu od problemów codzienności odnajdą tu także małżeństwa i rodziny.

Gospodarze Domu św. Szymona zapraszają ponadto kapłanów, którzy chcą odprawić indywidualne rekolekcje i dni skupienia w duchu franciszkańskim, wraz ze św. Franciszkiem z Asyżu czy św. Szymonem z Lipnicy.

W Domu znajduje się 20 pokoi dwu- i trzyosobowych. Pokoje dwuosobowe są także dostępne do pojedynczego wykorzystania. W sumie może znaleźć tu nocleg 45 osób. Pokoje urządzone są z franciszkańską prostotą, wyposażone w meble z litego drewna, łazienkę z prysznicem i toaletą, ręczniki,  czajniki elektryczne, telewizor, a w niektórych jest także dostępna lodówka. Goście Domu św. Szymona mają zapewniony bezpłatny dostęp do przewodowego oraz bezprzewodowego internetu. Wszystkie pokoje są słoneczne i utrzymane w ciepłych kolorach. Z ich okien roztacza się widok na Wawel oraz na urokliwy ogród klasztorny ojców bernardynów. Za dodatkową opłatą można korzystać z prywatnego monitorowanego parkingu.    

Rezerwacji pokoi można dokonać telefonicznie lub online poprzez stronę internetową – www.domszymona.pl. Dla zorganizowanych grup pielgrzymkowych, duszpasterskich czy parafialnych przygotowana jest oferta zniżkowa.

Istnieje możliwość wykupienia posiłków dla zorganizowanych grup oraz zamówienia śniadań dla gości indywidualnych w pobliskiej restauracji

Gospodarze Domu służą ponadto pomocą w organizacji transportu z i na lotnisko. Mogą pomóc również w urządzeniu wycieczek po Krakowie i okolicach: do Oświęcimia, Wieliczki, Bochni, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic, krakowskich Łagiewnik (Szlak św. Jana Pawła II), Ojcowskiego Parku Narodowego, Zakopanego, Częstochowy, spływu Dunajcem, wycieczek Szlakiem Architektury Drewnianej oraz Szlakiem Orlich Gniazd.

Informacje dla pielgrzyma i turysty:

Dojazd:

Z Dworca Głównego komunikacją miejską: tramwaj nr 10 (przystanek: Wawel)

Noclegi:

Informacje i rezerwacja: www.domszymona.pl

Uroczystości:

Uroczystość św. Bernardyna ze Sieny – 20 maja

Uroczystość św. Szymona z Lipnicy – 18 lipca

Uroczystość św. Franciszka z Asyżu – 4 października

Szczególnie ważne:

W krakowskim kościele ojców bernardynów pod Wawelem znajduje się kaplica z relikwiami św. Szymona z Lipnicy. Stanowi ona ośrodek kultu i cel wielu pielgrzymek do grobu Świętego, którego beatyfikacja miała miejsce w 1685 roku, a kanonizacja 3 czerwca 2007 roku.

Dane kontaktowe:

Dom św. Szymona z Lipnicy

ul. Koletek 13A

31-069 Kraków

tel. + 48 12 430-62-83; 789 464 240

e-mail:  [email protected]

 

md / Kraków

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda