Home WiadomościZ kraju Pożegnania: śp. ks. Edward Szymanek SChr – były Przełożony Generalny Chrystusowców

Pożegnania: śp. ks. Edward Szymanek SChr – były Przełożony Generalny Chrystusowców

Redakcja

W wieku 85 lat, dnia 9 października 2018 r. zmarł śp. ks. Edward Szymanek – były przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego, biblista. Pogrzeb śp. ks. Edwarda Szymanka SChr odbędzie się 16 października w Poznaniu. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w bazylice archikatedralnej o godz. 10.00. Złożenie ciała do grobu w kwaterze Towarzystwa Chrystusowego na cmentarzu Miłostowo (brama od ul. Gnieźnieńskiej) o godz. 12.00.

Ks. Edward Szymanek SChr urodził się 9 lipca 1933 r. w Przytocznie. Do Towarzystwa Chrystusowego wstąpił 23 sierpnia 1949 r. Dnia 7 września 1949 r. rozpoczął kanoniczny nowicjat w Ziębicach zakończony pierwszą profesję zakonną 8 września 1950 r., profesję wieczystą złożył 8 września 1954 r. w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 6 kwietnia 1957 r. w odbudowywanej archikatedrze poznańskiej z rąk ks. bpa Franciszka Jedwabskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie (1957) oraz w parafii pw. św. Józefa w Stargardzie (1957-1958). W latach 1958-1961 odbył studia biblijne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uwieńczone uzyskaniem stopnia naukowego doktora.

W Towarzystwie Chrystusowym pełnił wiele ważnych funkcji: począwszy od 1961 r. był wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa, od 1963 r. przez 5 lat kierował redakcją miesięcznika „Msza Święta”, w latach 1968-1969 i 1977-1981 pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego. W zgromadzeniu był także zaangażowany między innymi w prace komisji do spraw formacji i życia zakonnego.

Dwukrotnie piastował urząd wikariusza generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Dnia 6 lipca 1983 r. został wybrany przełożonym generalnym Zgromadzenia na sześcioletnią kadencję. Później przez szereg lat był członkiem Rady Generalnej. W ramach pełnionych funkcji udzielał się w środowiskach polonijnych w wielu zakątkach świata.

Jako biblista działał także na polu akademickim jako wykładowca Pisma Świętego w seminariach duchownych i popularyzator Biblii we wspólnotach zakonnych i gremiach świeckich. Był autorem wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych, w roku 1990 opublikował podręcznik „Wykład Pisma Świętego Nowego Testamentu”. Był także w gronie tłumaczy Biblii Poznańskiej, gdzie przełożył listy św. Pawła do Rzymian i do Galatów. 

We wspólnotach życia konsekrowanego i wśród wiernych świeckich był cenionym spowiednikiem, kierownikiem duchowym, kaznodzieją i rekolekcjonistą.

Pogrzeb śp. ks. Edwarda Szymanka SChr odbędzie się 16 października w Poznaniu. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w bazylice archikatedralnej o godz. 10.00. Złożenie ciała do grobu w kwaterze Towarzystwa Chrystusowego na cmentarzu Miłostowo (brama od ul. Gnieźnieńskiej) o godz. 12.00. RIP!

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda