Home WiadomościZ kraju Franciszkański Zakon Świeckich: X Kapituła Regionu Krakowskiego

Franciszkański Zakon Świeckich: X Kapituła Regionu Krakowskiego

Redakcja

3 lipca 2021 roku w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie odbyła się, przesunięta o 10 miesięcy z powodu pandemii koronawirusa, X kapituła sprawozdawczo-wyborcza Wspólnoty Regionu Krakowskiego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Mottem tej Kapituły był cytat z Reguły FZŚ (art. 19): “Jako apostołowie doskonałej radości, niech w każdej sytuacji niosą ludziom radość i nadzieję.”

Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza św. dziękczynna za łaski otrzymane przez 800 lat istnienia Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego, której przewodniczył o. Tadeusz Bargiel OFMCap, asystent narodowy. W koncelebrze Liturgię sprawowali asystenci regionalni: o. Wojciech Hołuj OFM, kończący kadencję o. Robert Miller OFMCap oraz rozpoczynający kadencję o. Tomasz Żak OFMCap wraz z nowym asystentem Wspólnoty miejscowej.

Po wystąpieniu wprowadzającym Br. Antoniego Urbana OFS, zastępcy przełożonej narodowej FZŚ w Polsce, który jako jej delegat przewodniczył kapitule, w dalszej części przedstawione zostały sprawozdania z działalności Rady regionalnej oraz z zakresu spraw ekonomicznych, po których wywiązała się dyskusja. Na zadane pytania odpowiadała kończąca kadencję Przełożona regionalna.

Następnie odbyły się wybory nowej Rady Regionu Krakowskiego, po długiej liście kandydatów zgłoszonych na przełożonego, którzy odmówili, udało się ostatecznie wybrać Radę Regionu Krakowskiego FZŚ: przełożonym regionalnym została wybrana s. MAŁGORZATA TOMCZAK OFS  ze Wspólnoty FZŚ w Kielcach; zastępcą przełożonego regionalnego została wybrana s. Agnieszka Wolan OFS ze Wspólnoty przy ul. Loretańskiej w Krakowie; radnymi regionalnymi zostali wybrani: s. Halina Wideł OFS ze Wspólnoty w Tarnowie, s. Krystyna Biernat OFS ze Wspólnoty w Kalwarii Zebrzydowskiej, s. Jolanta Ulman OFS ze Wspólnoty przy ul. Loretańskiej w Krakowie, br. Paweł Jezioro OFS ze Wspólnoty przy ul. Bernardyńskiej w Krakowie, s. Teresa Romejko OFS oraz s. Urszula Podlecka OFS ze Wspólnoty przy Sanktuarium Świętego Kazimierza Królewicza w Krakowie (po podziale funkcji s. Urszula, która jest przełożoną Wspólnoty, będzie radnym regionalnym ds. formacji).

W ostatniej części kapitulni uchwalili wnioski do realizacji przez nowo wybraną Radę w jej trzyletniej kadencji:

  1. Powołać zespół osób do wspomagania prowadzących formację we wspólnotach FZŚ, które tego potrzebują oraz do prowadzenia formacji we Wspólnotach nieaktywnych.
  2. Powołać zespół młodych osób do kontaktów i współpracy z młodzieżą oraz ludźmi młodymi zainteresowanymi duchowością franciszkańską.
  3. Wypracować formy i sposoby promocji FZŚ dla Regionu.
  4. Kontynuować we Wspólnotach Miejscowych niedziele powołaniowe.
  5. Aktywizacja Młodzieży Franciszkańskiej, aby swoją formację kontynuowali we Franciszkańskim Zakonie Świeckich.

Na zakończenie kapłani udzielili błogosławieństwa nowej Radzie i wszystkim Delegatom na X Kapitułę Regionu Krakowskiego FZŚ. Były jeszcze „śpiewne” życzenia z akompaniamentem gitary, którą, jak zawsze ze sobą przywiózł Asystent narodowy.

Warto tutaj wspomnieć, że Region Krakowski FZŚ w obecnym kształcie istnieje od kapituły w dniu 26 września 1993 roku. Aktualnie liczy 34 Wspólnoty Miejscowe położone na terenie Archidiecezji Krakowskiej, Diecezji Tarnowskiej i Kieleckiej oraz częściowo Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Sosnowieckiej, i jest jednym z 18 Regionów w Polsce utworzonych po kapitule narodowej w 1992 roku. Uchwałą tej kapituły funkcjonujący wówczas zgodnie z podziałem obediencjalnym I Zakonu Franciszkański Zakon Świeckich w Polsce został podzielony na Regiony według struktur Kościoła w Polsce, tzn. według Metropolii, Archidiecezji, Diecezji, od których też Regiony przyjęły swoje nazwy.

Z braterskim pozdrowieniem POKÓJ I DOBRO.

s. Jadwiga Wojas OFS
była przełożona Regionu Krakowskiego

Za: ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda