Home WiadomościZe Świata Ukraina: pielgrzymi modlili się w Berdyczowie o pokój i jedność dla swego kraju

Ukraina: pielgrzymi modlili się w Berdyczowie o pokój i jedność dla swego kraju

Redakcja

W dniach 17-18 lipca w narodowym sanktuarium maryjnym w Berdyczowie w obwodzie żytomierskim odbyła się doroczna pielgrzymka katolików łacińskich z całej Ukrainy i z zagranicy. Obecne uroczystości, przebiegające pod hasłem “Ukraino, nie bój się przyjąć Maryi”, przebiegały pod znakiem dwóch ważnych rocznic: dwudziestej – podróży św. Jana Pawła II do tego kraju i dziesiątej – ogłoszenia kościoła w Berdyczowie sanktuarium narodowym, a zatem głównym rzymskokatolickim miejscem świętym dla miejscowego Kościoła. Ponadto w tym roku pątnicy modlili się szczególnie do św. Józefa w związku z poświęconym mu rokiem w całym Kościele.

Większość pielgrzymów przybyła z różnych zakątków Ukrainy i z Polski, ale byli także goście z Francji, Chorwacji, Słowacji, Słowenii i być może z innych krajów. Obecny był niemal cały tutejszy episkopat łaciński, przełożeni i przełożone zgromadzeń zakonnych oraz liczni księża. Wraz z wiernymi modlili się też przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, jak również korpusu dyplomatycznego. Odpustowej Mszy św. 18 bm. przewodniczył biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki.

W kazaniu metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki powiedział m.in.: “Przybyliśmy tutaj, aby naśladować naszą Niebiańską Matkę i kształtować swoje życie chrześcijańskie za Jej przykładem”. Podkreślił, że “w tym Wszechukraińskim Sanktuarium dziękujemy dzisiaj za 30 lat od odnowienia struktur naszego Kościoła przez św. Jana Pawła II, który swymi modlitwami i działaniami przyczynił się do nadejścia końca systemu totalitarnego, jaki przez całe dziesięciolecia niszczył Kościół duchowo i materialnie”.

“W tym miejscu dziękujemy mu za odnowienie oblicza naszej ziemi, za 30 lat niepodległości i budowania państwa” – mówił dalej arcybiskup, były wieloletni sekretarz osobisty polskiego papieża. Zachęcił zebranych, aby właśnie tutaj, “gdzie króluje nasza Matka, błagać Ją z całego serca: Maryjo, uproś nam pokój! Niech z tego miejsca Ukraina usłyszy, że pokój nastąpi wtedy, gdy nadejdzie pojednanie”. Mówca zaapelował, aby “jedność była naszym znakiem”. Wezwał do zaniechania sporów z powodu narodowości, wyznawanej wiary czy obrzędu. “Powróćmy z Berdyczowa jako ludzie wiary, miłości i jedności. Niech nas nic nie dzieli” – wezwał kaznodzieja.

Pod koniec liturgii tradycyjnie już zawierzono cały kraj Niepokalanemu Sercu Maryi, a akt oddania odczytał biskup łucki Witalij Skomarowski. Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni odśpiewali duchowy hymn Ukrainy “Boże Wielki, Jedyny”.

kg (KAI/RISU) / Berdyczów

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda