Home WiadomościZ kraju FSM: Jak w domu!

FSM: Jak w domu!

Redakcja

W różnych częściach Polski młodzież zbiera się, żeby, choć w namiastce przeżyć podobne doświadczenie wiary, jak ich rówieśnicy w Rio. W Kalwarii Pacławskiej na 26. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych da się spotkać żywego Boga!

Kolejny dzień FSMu w przeżywanym temacie Spotkania Projekt Mesjasz – Tabor, miał służyć kwestii zadomowienia. W szczególny sposób zachęcało do tego przygotowane przez braci nowicjuszy nabożeństwo o domu. W Sanktuarium z cudownym wizerunkiem Matki Bożej, obecność Matki idealnie wpisuje się w obecność matki w domu.

Od lat czwartek na FSM poświęcony jest rozmowom o powołaniu. Po mszy tegoroczni neoprezbiterzy franciszkańscy udzielili uczestnikom specjalnego prymicyjnego błogosławieństwa. W tym roku na Kalwarii odnawiały swoje śluby także siostry nazaretanki z Krakowa.

Podczas Franciszkańskiego Spotkania Młodych zaplanowano również oficjalny pokaz „For Greater Glory: The True Story of Cristiada”. Z uczestnikami spotkał się ks. Tomasz Jegierski, przedstawiciel polskiego dystrybutora filmu. – Dla młodych to bardzo ważne, żeby móc zobaczyć świat równoległy do nich, świat, w którym zmagamy się z wartościami – mówił ksiądz Jegierski.

W czwartek na Kalwarię Pacławską przyjechał kolejny Gość Spotkania – Tomasz Zubilewicz. Znany prezenter pogody dzielił się z młodymi jak on spotkał w swoim życiu Boga i przekonał się o Jego mocy i obecności. – Wystarczyło mi jedno światełko, jedno wydarzenie, które miało miejsce przed wielu laty. Tak bardzo przekonałem się o istnieniu Boga, że nadal nic nie zburzyło mojej pewności – mówi nam Zubilewicz. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem piosenek przy akompaniamencie Gościa FSM.

Tegoroczne Franciszkańskie Spotkanie Młodych cieszy się nie tylko dużym zainteresowaniem uczestników, ale i dobrą pogodą. Pole namiotowe jest całkowicie zapełnione. Wakacyjne rekolekcje przeżywa z franciszkanami ponad tysiąc młodych ludzi.

Wieczorem oprócz pokazu Cristiady odbył się koncert franciszkańskiej grupy Fioretti. Zespół tworzą klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego z Krakowa, którzy od lat piszą piosenki w czasie formacji a wraz z jej skończeniem opuszczają zespół. Formacja nieustannie wzbudza zainteresowanie a ich koncerty cieszą się ogromną popularnością. Nie było inaczej i tym razem, zwłaszcza, że podczas koncertu na scenie pojawili się grający kiedyś w zespole, jego starzy członkowie.

W piątek na Kalwarię dotrze przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jarosław Zachariasz. Odbędzie się również spotkanie z dziennikarzem, Przemysławem Babiarzem.

Ostatni koncert na FSM zagra legendarne Maleo Reggae Rockers, dobrzy przyjaciele Spotkania Młodych, którzy z radością odwiedzają Kalwarię Pacławską. Ich występ rozpocznie noc prezentacji i pożegnań.

FSM czyli Franciszkańskie Spotkanie Młodych to forma wakacyjnych rekolekcji, czas radości, modlitwy i wspólnoty przeżywane w duchu franciszkańskim. Każdego dnia w planie Spotkania znajdują się: Eucharystia, konferencje i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, spotkania w małych grupach, koncerty czy wieczorne seanse filmowe: tzw. „kino pod chmurką”.

FSM jest najstarszym ogólnopolskim spotkaniem młodzieży, jego pierwsza edycja odbyła się w roku 1988 z inicjatywy franciszkanina o. Ryszarda Wróbla. Od tamtej pory w każde wakacje gromadzi kilka tysięcy młodych ludzi z całego kraju. Miejscem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest malowniczo położona Kalwaria Pacławska – niewielka wioska koło Przemyśla położona u podnóża Bieszczad tuż przy granicy z Ukrainą.

Organizatorem Franciszkańskich Spotkań Młodych jest krakowska Prowincja Franciszkanów i Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.

Tegoroczne Spotkanie rozpoczęło się w niedziele 21 lipca i potrwa cały tydzień, a jego hasło brzmi: „Projekt Mesjasz – Tabor”.

Elżbieta Dudek 
Rzecznik Prasowy Franciszkańskich Spotkań Młodych w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla 

Zobacz: www.projektmesjasz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda