Home WiadomościZ kraju Gdańsk: zakończono prace przy elewacji i szczytach kościoła dominikanów

Gdańsk: zakończono prace przy elewacji i szczytach kościoła dominikanów

Redakcja

Od czerwca 2020 r. trwały prace konserwatorskie przy ceglanej elewacji zachodniej dominikańskiego kościoła pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku. Przy okazji w jednym z elementów dekoracyjnych zamieszczono kapsułę czasu.

Jak poinformowano na stronie www.info.dominikanie.pl, koszt realizacji projektu wyniósł prawie 1 mln zł. Prace polegały na zabezpieczeniu i wzmocnieniu struktury murów kościoła, ceglana elewacja została oczyszczona z zabrudzeń, zdezynfekowana, przeprowadzono także wzmocnienie cegieł i spoin. Wykonano również konieczne naprawy w trudno dostępnych partiach szczytów.

„Uzupełniono brakujące elementy dźwigu, dzięki czemu jest sprawny, a jego forma czytelna. Wskazuje to na wykorzystywanie przed wiekami strychu kościelnego jako miejsca składowania potrzebnych materiałów. Jako zabieg końcowy wykonano miejscowe scalenia kolorystyczne, poprawiając tym samym estetykę i ujednolicając powierzchnię elewacji” – opisali zakonnicy.

Przy okazji prac elewacyjnych udało się też przywrócić na szczycie elementy dekoracyjne: gwiazdki, chorągiewki i kule. Fundatorami gwiazd i kul stały się osoby prywatne wspierając działania konserwatorskie prowadzone przy kościele. „Chorągiewki umieszczone na najwyższych sterczynach bracia zadedykowali trzem instytucjom, które stały się dobrodziejami klasztoru w czasie zamknięcia kościoła św. Mikołaja – klasztorowi karmelitów, Centrum św. Jana i parafii Mariackiej w Gdańsku” – wymieniono.

Podczas pracy w jednej z kul umieszczono kapsułę czasu, która ma być nośnikiem współczesnych informacji dla potomnych. Wykonano również wymianę dwóch rur spustowych oraz koszy z blachy miedzianej. Na podstawie zachowanych archiwalnych fotografii, odwzorowano kształt brakującego rzygacza.

Dzięki wymienionym pracom struktura świątyni została wzmocniona – powstrzymano dalszą destrukcję, co wpływa na bezpieczeństwo osób przebywających w kościele i jego otoczeniu. Bezpośrednie zagrożenie wynikało z ryzyka odpadnięcia odspajających się cegieł. Przeprowadzone prace uwidoczniły także reprezentacyjny charakter elewacji zachodniej kościoła dominikanów, która dawniej była widoczna dla przybywających niegdyś do Gdańska.

„Bardzo dziękujemy Samorządowi Województwa Pomorskiego, Gminie Miasta Gdańska oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za umożliwienie przeprowadzenia tego pilnego przedsięwzięcia” – wyrazili wdzięczność dominikanie.

luk / Gdańsk
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda