Home WiadomościZ kraju Gen. Józef Haller bohaterem nowej wystawy w licheńskim muzeum

Gen. Józef Haller bohaterem nowej wystawy w licheńskim muzeum

Redakcja

Ponad 2,5 tysiąca osób zobaczyło w długi majowy weekend nową wystawę przygotowaną przez Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu, której bohaterem jest gen. Józef Haller, twórca i dowódca „Błękitnej Armii” utworzonej w 1917 roku.

Na wystawie można podziwiać eksponaty związane z postacią gen. Hallera. Są wśród nich m.in. listy generała do ks. Józefa Jarzębowskiego, z którym łączyły go więzy przyjaźni:

„Pokazujemy te listy, w których chociaż w niewielkich fragmentach odnosi się do Polski, do jej wolności czy zaboru. Gen. Haller należał do pokolenia urodzonych pod koniec XIX w., którzy nigdy nie przestali być patriotami bez względu na to, jakie były losy Polski” – wyjaśniła Irena Wawrzyniak z licheńskiego muzeum.

Wśród eksponatów są także przedmioty związane bezpośrednio z osobą gen. Hallera, jak choćby jeden z dwu pierścieni, z których pierwszy wrzucił do morza podczas Zaślubin Polski z Bałtykiem 10 lutego 1920 roku w Pucku, a drugi nosił na palcu do końca życia, mundur generalski, fotografie, rękopisy oraz niezliczona ilość medali i odznaczeń, jakie otrzymał w trakcie swojej kariery wojskowej.

Gen. Józef Haller jest dziś przede wszystkim kojarzony jako dowódca tzw. „Błękitnej Armii” utworzonej we Francji:

„Razem z gen. Hallerem z Francji przyjechało 100 tysięcy żołnierzy, którzy wszyscy nosili błękitne mundury. Byli oni wyposażeni w doskonałą broń, mieli czołgi, a były to początki wojsk pancernych. Ta armia stanowiła ogromną siłę – to był zastrzyk doskonałego wyposażenia i pokazanie, że prawdziwe wojsko może w Polsce powstać. I przybycie tejże armii do Polski było przypieczętowaniem tego, że państwo Polskie się odrodziło” – dodała Irena Wawrzyniak.

Oprócz rzeczy należących do generała, na wystawie można także oglądać przedmioty ściśle powiązane z jego najbliższymi, m.in. klepsydrę informująca o śmierci żony Aleksandry czy spinki do mankietów wykonane z guzików od kontusza Cezarego, brata generała.

Wystawę można zwiedzać w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu od wtorku do niedzieli od 10:00 do 16:00 (w soboty od 10:00 do 18:00). Wstęp jest bezpłatny.

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda