Generał Franciszkanów w Kalwarii

kalwaria-euTylko wtedy, gdy pozwolimy objąć się miłości i miłosierdziu, i staniemy się uczniami i misjonarzami miłosierdzia, będziemy zdolni do zwycięstwa nad kulturą śmierci i destrukcji, która nas otacza i wchodzi w nasz krwiobieg – mówił 10 października Minister Generalny Zakonu Braci Mniejszych O. Michael Perry OFM do zakonników zgromadzonych na Mszy św. w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przełożony zakonu franciszkańskiego przebywa w Polsce z wizytacją kanoniczną.

O. Michael Perry, który jest 120 następcą św. Franciszka z Asyżu, gości obecnie w Sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas Mszy św. w kalwaryjskiej bazylice wspólnota zakonna obchodziła jubileusze ślubów zakonnych: 60-lecia O. Edwarda Pawula, 50-lecia O. Emiliana Lenarta oraz 25-lecia O. Aleksandra Sitnika i O. Junipera Ostrowskiego. W tym sanktuarium, tak ważnym dla wszystkich nas, u Matki Bożej Kalwaryjskiej, która wychowuje serca bernardynów chcemy podziękować za dar powołania franciszkańskiego, za dar braci jubilatów, ich posługę w prowincji, za ich obecność i wszystko, co przez swoją pracę i służbę wnoszą w nasze wspólne bernardyńskie „dziś” – mówił na rozpoczęcie Eucharystii Minister Prowincjany O. Jarosław Kania.

Nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii św. Jana opisującego testament z Krzyża, O. Perry podkreślał, że w chwili konania Jezus nie przeklina swoich prześladowców i nie zwraca się przeciw Bogu za wycierpianą niesprawiedliwość, ale kontynuuje to, co robił w każdej chwili swojego życia. „Stara się pomóc swojej Matce, niewiastom i swojemu uczniowi, by nie poddali się beznadziejności i rozpaczy. Otacza ich płaszczem swojej miłości, tej miłości, którą dzieli z Ojcem” – tłumaczył O. Generał. Według niego, Jezus na krzyżu zaprasza do przyjęcia „wiecznego, czułego uścisku Ojca”, bo tylko to może uzdolnić człowieka do zmiany sposobu postrzegania życia i uzdrowić jego rany. „Tylko wtedy, gdy pozwolimy objąć się miłości i miłosierdziu, tylko kiedy staniemy się uczniami i misjonarzami miłosierdzia, będziemy zdolni do zwycięstwa nad kulturą śmierci i destrukcji, która nas otacza i wchodzi w nasz krwioobieg” – zapewniał.

„Ten gest czułości Jezusa przekazuje duchową moc miłosierdzia i miłości. Ten czuły uścisk przywraca do życia i pozwala narodzić się na nowo im, obecnym u stóp krzyża i, wraz z nimi, nam wszystkim” – podkreślał. Dodał, że dzięki temu otrzymujemy nowy sposób widzenia i odwagę, abyśmy pomagali sobie nawzajem w miłosierdziu, w przebaczeniu i w miłości.

Przełożony generalny Zakonu Braci Mniejszych zauważył, że Maryja pozostała niewzruszona pod krzyżem tylko dzięki mocy Bożego miłosierdzia, które pojawiło się w Jej życiu od momentu, kiedy wyraziła swoje „fiat” dla Bożej woli. „Także my jesteśmy wezwani, by pozwolić Duchowi Świętemu działać w nas i w naszych wspólnotach, by uczynił nas narzędzami komunii, wierności, jedności i miłosierdzia” – dodał.

Na zakończenie O. Michael Perry modlił się słowami papieża Franciszka z adhortacji Evangelii Gaudium„Maryjo, Gwiazdo nowej ewangelizacji, pomóż nam zajaśnieć świadectwem komunii i służby, żarliwej i ofiarnej wiary, sprawiedliwości i miłości do ubogich, aby radość Ewangelii dotarła aż po krańce ziemi i żadne peryferie nie zostały pozbawione jej światła”.

Wizytacja kanoniczna rozpoczęła się w Kalwarii Zebrzydowskiej w sobotę wieczorem. W niedzielę Generał Zakonu gościł w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Bernardynów, gdzie rozmawiał z klerykami, wychowawcami i profesorami. W poniedziałek w kalwaryjskim Sanktuarium spotkał się z zakonnikami z różnych klasztorów całej Prowincji.

Wizytacja kanoniczna Ministra Generalnego Zakonu Braci Mniejszych w Polsce potrwa do 12 października.

Za: www.kalwaria.eu