Home WiadomościZ kraju Głodujący i bezdomni w wielkopostnych „Misyjnych Drogach”

Głodujący i bezdomni w wielkopostnych „Misyjnych Drogach”

Redakcja

W wielkopostnym wydaniu pisma został przedstawiony problem głodu i bezdomności w krajach misyjnych.

Ukazano pracę misjonarzy z ubogimi, analfabetami, ludźmi ulicy. To wcielanie Ewangelii w życie. W piśmie znajduje się rozmowa z kard. Kazimierzem Nyczem, a także z Lechem Dyblikiem, aktorem grającym m.in. postać Mariana Badury. 

„Potrzebujący w Kościele nigdy nie powinien usłyszeć: „nie interesuje mnie twój głód, bieda, problem”. Zawstydzam się, gdy patrzę, jak na ubogich otwierają się młodzi ludzie Kościoła. Intuicyjnie wiedzą, że taki Kościół pociąga” – napisał w edytorialu o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny. „To wielkopostne wydanie »Misyjnych Dróg« ma nas uwrażliwić na innych. Pokazać, że troskliwa i czuła miłość ma zdolność ewangelizacyjną. Otwierającą na Boga” – kontynuował.

Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Janina Ochojska, Maciej Kluczka, Józef Wcisło OMI, Stefan Wrosz SVD, Daniel Kloch OMI, Monika Michalska, Paweł Wyszkowski, ks. Witold Lesner, Daniel Szwarc OMI) opisali działalność misjonarzy na rzecz najuboższych w Peru, Arktyce, na Flores, Madagaskarze, Ukrainie, Kubie i w wielu innych miejscach na świecie.

W piśmie można przeczytać analizę misjologiczną pielgrzymki papieża Franciszka do Birmy i Bangladeszu, a także raport dotyczący pracy misyjnej w Kamerunie, zmarłego niedawno bp. Eugeniusza Juretzko OMI.

W 188. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowę z kard. Kazimierzem Nyczem o metodzie ewangelizacji br. Alberta oraz nacjonalizmie, a także z Lechem Dyblikiem o Kościele wśród biednych.

W dziale „Na granicy kultur i religii” przedstawiono pomoc najuboższym w religiach świata, a także medytację transcendentalną i zagrożenia z niej płynące.

„Wieczorny spacer. Widzę, jak przy grupie bezdomnych zatrzymuje się autobus. Nie jest to autobus MPK, choć trochę podobny. Przegubowiec kupiony w Niemczech. Taki, który miał iść na złom. Nie ma ustalonej trasy. Wszystkim napotkanym potrzebującym proponuje pomoc. Okazuje się, że pojazd kupił poznaniak Radosław Hofman. Przerobił go na centrum pomocowe, w którym osoby ubogie i bezdomne mogą się najeść czy uzyskać podstawowe świadczenia medyczne”. To fragment zapisków fotografa reportażysty Roberta Woźniaka z ulic Poznania.

W kolejnym wydaniu czasopisma znajduje się dział „Przyjaciele Misji”, a także informacje dotyczące projektów „Misja Szkoła” i „Misjonarz na Post” prowadzonych przez redakcję oraz szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami o Hongkongu. Opublikowano także felietony z misją teologów: prof. Elżbiety Adamiak i ks. prof. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelników zachęca się do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl. Wśród autorów jest Wojciech Modest Amaro i jego „Kuchnia z misją”.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak czy ks. Andrzeja Dragułę.

Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.

mj

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda