Home WiadomościZ kraju Werbiści: Akcja “Szkoła Beatrix”

Werbiści: Akcja “Szkoła Beatrix”

Redakcja

W związku z obchodami 100. rocznicy urodzin o. Mariana Żelazka SVD Referat Misyjny w Pieniężnie wznowił prowadzoną kilka lat temu akcję “Szkoła Beatrix”. Jej celem jest zbiór funduszy na funkcjonowanie szkoły dla trędowatych w Puri.

O. Marian założył szkołę w 1983 roku jako miejsce nauki dzieci rodziców chorych na trąd, które z powodu choroby nie mogły się dostać do innych szkół.

Obecnie do szkoły, która w rzeczywistości stała się centrum edukacji i integracji społecznej, uczęszcza ponad 600 dzieci, zarówno z rodzin dotkniętych trądem jak i rodzin zdrowych. Po 7 latach spędzonych w szkole dzieci bez przeszkód podejmują naukę w innych szkołach. Dzieci z biedniejszych rodzin otrzymują wsparcie finansowe oraz pomoc w integracji ze społeczeństwem.

Działające przy szkole Karunalaya Children’s Home daje schronienie ponad 60 dzieciom w wieku 5-14 lat. Pochodzą one z rodzin trędowatych zamieszkujących kolonie oddalone do 300 km od Puri. Dzieciom zapewniona jest nie tylko dobra edukacja, ale też opieka medyczna oraz kompleksowa pomoc psychologiczna.

Polscy werbiści chcą nadal pomagać w utrzymaniu i rozwoju placówki. Zachęcamy do włączenia się w akcję. Wsparcie finansowe można przekazać na konto Referatu Misyjnego z Pieniężna z dopiskiem “Szkoła Bearix”.

O. Marian Żelazek od samego początku swojej posługi wśród trędowatych rozumiał, jak ważna jest dla nich samych i dla ich dzieci edukacja. Tym bardziej, że w indyjskim społeczeństwie, przesiąkniętym hinduizmem, choroba stygmatyzowała ich do tego stopnia, że dzieci nie były przyjmowane do zwykłych szkół. O. Marian był świadom, że edukacja jest najlepszym i najefektywniejszym sposobem zmiany ekonomicznego i społecznego statusu trędowatych. Jego dzieło kontynuowane jest do dziś.

Więcej informacji o Karunalaya Leprosy Care Centre

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda