Home WiadomościZ kraju Głogówek: Matka Boża Częstochowska u franciszkanów

Głogówek: Matka Boża Częstochowska u franciszkanów

Redakcja

franciszkanie.pl15 kwietnia 2016 roku cała wspólnota klasztorna i prenowicjacka z Głogówka brała udział w powitaniu kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Górze św. Anny. Od tego dnia obraz peregrynuje po męskich klasztorach diecezji opolskiej. 

Mszy św. na Górze św. Anny przewodniczył ponownie wybrany Ojciec Prowincjał prowincji św. Jadwigi Śląskiej o. Alan Tomasz Brzyski, wraz z kustoszem sanktuarium o. Błażejem Kurowskim – jednocześnie koordynatorem peregrynacji Obrazu w całej diecezji. We Mszy św. brali udział także przedstawiciele innych zgromadzeń męskich oraz siostry zakonne.

5 maja br o godz. 16.30 franciszkanie i prenowicjusze z Głogówka przyjechali po obraz Matki Bożej Częstochowskiej do klasztoru franciszkanów w Prudnika-Lasku z Prowincji św. Jadwigi Śląskiej.

Klasztor w Prudniku-Lasku znany jest z pobytu Prymasa Tysiąclecia w czasie Jego internowania. 6 października 1954 roku o godz. 12.15, Prymas z towarzyszącymi mu osobami przewieziony został ze Stoczka do Kętrzyna, gdzie czekał na nich samolot. Wystartowano o godz. 13.00. Wszystko odbywało się tak, by nikt nie wiedział, kto jest przewożony. Specjalny samolot wojskowy wylądował na poligonowym lotnisku koło Nysy. Tutaj więźniowie byli zmuszeni czekać od godz. 15.00, kiedy wylądowano, do 18.00, czyli do czasu zapadnięcia zmroku. Około 45 min. trwała podróż przez Głuchołazy do klasztoru w Prudniku–Lesie, zamienionego na „obóz izolacyjny”. Zarówno miejsce startu, jak i lądowania były gęsto obstawione żołnierzami.

Prymas przebywał w Prudniku-Lasku do dnia 28 października 1955 roku, kiedy to o godz. 4.30, odprawił mszę św. ku czci Matki Bożej, o godz. 6.00 został przewieziony do kolejnego miejsca odosobnienia – do Komańczy, gdzie był gościem Sióstr Nazaretanek i mógł poruszać się po okolicy, bez prawa opuszczania miejscowości.

W Prudniku powstała myśl o odnowieniu Ślubów króla Jana Kazimierza. Tekst ślubowań Prymas napisał później w Komańczy, odnowienie Ślubów nastąpiło 26 sierpnia 1956 roku w obecności miliona wiernych na Jasnej Górze. Po latach Prymas wspominał:

„Myśli o odnowie Kazimierzowskich Ślubów w ich 300-lecie zrodziły się w mej duszy w Prudniku, w pobliżu Głogówka, gdzie król Jan Kazimierz i prymas Leszczyński przed 300 laty myśleli nad tym, jak uwolnić naród z podwójnej niewoli: najazdu obcych sił i niedoli społecznej. Gdy z kolei mnie przewieziono tym samym niemal szlakiem, jaki przebył król w drodze do Lwowa – z Prudnika na południowy wschód – jechałem z myślą: musi powstać akt ślubowań odnowionych”.

Śluby Jasnogórskie stały się punktem wyjścia dla Wielkiej Nowenny przygotowującej do Milenium chrztu Polski oraz dla peregrynacji po Polsce kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W ten sposób odżyła w narodzie wiara, poczucie godności i nadzieja.

Zapatrzeni w postać wielkiego Prymasa Tysiąclecia, który zawierzył siebie i nasz naród opiece naszej Matce Królowej Polski w jubileuszowym roku 1050-lecia chrztu Polski, przeżywamy dzień skupienia prosząc o szczególnie łaski dla naszej wspólnoty, prowincji i narodu.

Obraz w dniu dzisiejszym zostanie przekazany do klasztoru oo. Paulinów w Mochowie, gdzie w czasie potopu szwedzkiego i podczas pobytu Króla Jan Kazimierza w Głogówku przechowywany był oryginalny obraz z Częstochowy.

o. Krzysztof Hura 

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda