Home WiadomościZ kraju Główny odpust w kodeńskim sanktuarium [zapowiedź]

Główny odpust w kodeńskim sanktuarium [zapowiedź]

Redakcja

Zbliża się największy odpust w kodeńskim sanktuarium. W dniach 14-15 sierpnia do duchowej stolicy Podlasia przybywa kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów.

Z okazji roku jubileuszowego Polskiej Prowincji, tegoroczne uroczystości odpustowe będą miały szczególny charakter dla naszej rodziny zakonnej. Kaznodziejami podczas dwudniowych obchodów będą: bp Kazimierz Gurda – biskup siedlecki, o. Ryszard Szmydki OMI – podsekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów Stolicy Apostolskiej, o. Andrzej Madej OMI – przełożony misji “sui iuris” w Turkmenistanie oraz pochodząc z kodeńskiej parafii – o. Rafał Kupczak OMI, superior wspólnoty oblackiej w Kędzierzynie-Koźlu.

Tegoroczne kodeńskie pielgrzymowanie łączy w sobie wiele szczególnych okazji do dziękczynienia Bogu i ludziom. W Roku Jubileuszowym 100-lecia Polskiej Prowincji ten odpust ma być dla nas wyjątkową okazją do osobistego podziękowania oblackiej wspólnocie kodeńskiej oraz do upamiętnienia Roku Matki Bożej Kodeńskiej, który przeżywaliśmy od 8 grudnia 2018 r. do 8 grudnia 2019 r. – napisał o. Paweł Zając OMI, prowincjał.

W obchody jubileuszowe Polskiej Prowincji wpisują się również piękne rocznice posługi misjonarskiej polskich oblatów w Kamerunie i na Madagaskarze (odpowiednio 50 i 40 lat). Z tego też względu tradycyjna Eucharystia “misyjna”, sprawowana 15 sierpnia o godzinie 9.30 na kodeńskiej kalwarii, będzie miała szczególny charakter dziękczynienia za wkład misyjny budowania Kościołów lokalnych, jak również w historię polskich oblatów.

Tegoroczny sierpniowy odpust to kolejny moment szczególnego dziękczynienia za 100 lat Polskiej Prowincji – po wyjątkowych uroczystościach w Kielcach, Poznaniu, Krotoszynie, czas wyśpiewać uroczyste Te Deum w Kodniu. Z pewnością przyjęcie posługi w sanktuarium i parafii kodeńskiej w 1927 r. było jednym z kluczowych momentów historii Polskiej Prowincji – dodaje prowincjał.

Za: oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda