Home WiadomościZ kraju Gniezno: Piękniej u franciszkanów

Gniezno: Piękniej u franciszkanów

Redakcja

archidiecezja.plDo września ma potrwać remont kaplicy bł. Jolenty w gnieźnieńskim kościele franciszkanów. To kolejny i nie ostatni etap generalnego remontu prowadzonego w świątyni i klasztorze. Jesienią ma zostać również otwarta biblioteka prowincjalna, w której obecnie organizowane są spotkania z cyklu „Dziedziniec historii”.

To największy remont od dziesięcioleci. Prace prowadzone są na zewnątrz i wewnątrz kościoła. Wymieniono już dach na świątyni i klasztorze, osuszono fundamenty i poddano renowacji witraże. Wewnątrz nawy głównej ze ścian i sklepienia skuto stare tynki, a pod nowo ułożoną posadzką położona została nowa instalacja grzewcza. Wymieniono też całą instalację elektryczną oraz system bezpieczeństwa i monitoringu, a także nagłośnienie. Renowacji poddane zostały także ołtarze – główny i boczne w transepcie kościoła. Wcześniej wykonano renowację ołtarza w kaplicy św. Maksymiliana. Ponadto renowacji poddano obrazy, stacje Drogi Krzyżowej, stalle, konfesjonały, zacheuszki, ambonę i ławki. Umieszczony w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna, który na czas trwania prac przeniesiony został do klasztornej kaplicy, powrócił już na swoje miejsce. Wszystko robione jest z wielką dokładnością i starannością.

„Kiedy przyszedłem do Gniezna w 2008 roku, siedząc w konfesjonale i patrząc na kościół, na to, jak bardzo jest zniszczony, myślałem sobie, czy to w ogóle jest możliwe, żeby tu przeprowadzić jakiś remont? Nie, to niewyobrażalne. A jednak. Bogu niech będą dzięki” – mówi proboszcz i gwardian klasztoru o. Jacek Korsak OFM Conv. Jak przyznaje, poświęcenie wyremontowanej świątyni planowane jest na jesień. Będzie to wielkie święto i wielka radość nie tylko dla franciszkańskiej parafii, ale także dla całej prowincji, dla której przywrócenie blasku kościołowi i budynkowi klasztornemu jest sprawą priorytetową.

„To najlepiej zachowany zespół kościelno-klasztorny w naszej prowincji, dlatego tak bardzo leżało nam na sercu zadbanie o ten zabytek” – przyznaje o. Leszek Klekociuk OFM Conv., delegat prowincjała ds. inwestycji w Gnieźnie. Jak dodaje, mała parafia nie udźwignęłaby finansowo tej inwestycji. Potrzebny był wkład własny prowincji i środki z zewnątrz, które udało się pozyskać dzięki zaangażowaniu wielu osób m.in. gnieźnieńskiego posła Pawła Arndta. Fundusze na przeprowadzenie prac pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, Urzędu Miasta Gniezna oraz Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Inwestycje w znaczący sposób wsparła Kuria Prowincjalna OO. Franciszkanów z siedzibą w Gdańsku oraz parafianie i przyjaciele gnieźnieńskiego kościoła franciszkanów.

Choć spektakularne efekty widać od niedawna, remonty u franciszkanów podejmowane były już w latach 80-tych. Dziesięć lat temu powstała pierwsza konkretna dokumentacja projektowa. W latach 2007-2009 przeprowadzono m.in. remonty dachów kościoła i klasztoru. W 2012 roku rozpoczęto renowację i remont trzech okien witrażowych w prezbiterium oraz konserwację ołtarza bocznego św. Maksymiliana. Te prace kontynuowane były w kolejnym roku. W 2013 roku przeprowadzono pierwszy etap renowacji ołtarza głównego, osuszenie kościoła i klasztoru oraz adaptację części prezbiterium na bibliotekę. W ubiegłym roku rozpoczęto główne prace remontowe, które trwają do dziś. Prowadzony jest też remont elewacji kościoła od strony zachodniej (bez ceglanej wieży). Odnawiana jest również zakrystia, a w planach franciszkanie mają jeszcze m.in. remont organów i przywrócenie historycznej architektury krużganków.

Równolegle z remontem prowadzone były badania i prace archeologiczne, w ramach których odkryto wejście do krypty grobowej przeznaczonej na pochówek fundatorów kościoła – księcia Bolesława Pobożnego i jego żony bł. Jolenty. Wejście to zostanie odpowiednio wyeksponowane. W posadzce umieszczone zostaną metalowe drzwi z transkrypcją. Będzie również możliwość wejścia do krypty.

Odrębnym projektem, choć finansowanym również ze środków unijnych, jest wspomniana biblioteka prowincjalna mieszcząca się w najstarszej części kościoła, w tzw. Syjonie (za ołtarzem głównym). Wykorzystano w niej najnowocześniejsze rozwiązania architektoniczne nie kolidujące z surowym gotyckim wnętrzem. Umieszczone na trzech wiszących, szklanych podestach regały mieszczą bogaty księgozbiór, w którym obok literatury religijnej znaleźć można ciekawe pozycje z zakresu kultury, etnografii, filmu itd. Biblioteka będzie ogólnodostępna. Otwarcie planowane jest jesienią tego roku. Póki co w jej wnętrzu odbywają się spotkania z cyklu „Dziedziniec historii”.

Zapraszamy do kościoła franciszkanów, gdzie króluje Matka Boża Pani Gniezna. Osoby chcące wesprzeć prace remontowe mogą wpłacać datki na konto: Klasztor Franciszkanów Bank Pekao BP SA 06 1240 3246 1111 0010 2019 4298

BK
Fot. B. Kruszyk

Więcej (zdjęcia) na: www.archidiecezja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda