Home WiadomościZ kraju Gniezno: Prymas do Rodziny Pallotyńskiej

Gniezno: Prymas do Rodziny Pallotyńskiej

Redakcja

Przyczyniajcie się też do wzmocnienia jedności wśród katolików i zachęcajcie ich do zespalania podejmowanej przez siebie działalności apostolskiej w Kościele, aby jego posłannictwo stało się tym samym bardziej skuteczne”.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył 20 stycznia w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. sprawowanej z okazji 50. rocznicy kanonizacji św. Wincentego Pallottiego wieńczącej jednocześnie obchody Pallotyńskiego Roku Jubileuszowego. W uroczystej liturgii uczestniczyli: abp Henryk Hoser SAC, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, abp senior Henryk Muszyński, biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski oraz bp senior Bogdan Wojtuś. Obecny był także ks. Adrian Galbas SAC, przełożony prowincjalny Prowincji Zwiastowania Pańskiego, który przywitał uczestników Mszy św. Licznie obecni byli także duchowni, siostry pallotynki oraz świeccy należący do Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego.

W homilii abp Józef Kowalczyk, nawiązując do hasła towarzyszącego modlitewnemu spotkaniu w Gnieźnie „Świętość przyszłością apostolstwa” prymas przyznał, że jest ono wystarczającym dowodem na to, że życie takich ludzi jak św. Wincenty Pallotti „nigdy się nie dewaluuje, nigdy nie traci na ważności, nigdy nie przestaje być aktualne” i jest nieustanną zachętą do podążania drogą świętości. Przypominając krótko życie i dzieło św. Pallottiego abp Kowalczyk podkreślił, że ów rzymski kapłan był „był mistykiem, który, przy całym zatopieniu w rzeczywistości nadprzyrodzonej, miał oczy szeroko otwarte na sprawy tego świata i konkretnie na nie odpowiadał”. „Święty Pallotti żył pragnieniem, by każdy człowiek poznał Bożą miłość i na nią odpowiedział. Marzył, by Kościół był miejscem, w którym każdy czułby się u siebie i odnalazł w nim swoje miejsce. Przez swoje aktywne i twórcze posługiwanie w ówczesnym Kościele był człowiekiem swojego czasu, a jednocześnie zwiastunem przyszłości, prorokiem tego, czego dokonał Sobór Watykański II” – mówił abp Kowalczyk.

Prymas zachęcał również Rodzinę Pallotyńską, by wzorem swojego założyciela ożywiała wiarę i miłość wśród katolików, budziła w nich głębokie przeświadczenie o ich osobistym powołaniu do apostolstwa oraz przynaglała ich do realizacji tego powołania.

„Przyczyniajcie się też do wzmocnienia jedności wśród katolików i zachęcajcie ich do zespalania podejmowanej przez siebie działalności apostolskiej w Kościele, aby jego posłannictwo stało się tym samym bardziej skuteczne. Wdzięcznym sercem obejmuję każdą i każdego z Was. Błogosławię Boga za każde dzieło, które w imię miłości Boga i człowieka podejmujecie. Niech to dzieło, które bez wątpienia jest owocem pięknego życia św. Wincentego Pallottiego, przynosi dzisiejszemu światu prawdziwą ufność i wiarę w drugiego człowieka, który staje się nie wrogiem, ale bratem i siostrą. Niech współcześni ludzie dostrzegają w Was oblicze kochającego Boga” – prosił na koniec prymas Polski.

TEKST HOMILII: http://www.pallotyni.org/prowincja.wa/public/homiliaGniezno2013.pdf

Za: InfoSAC 25/01/2013 [04]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda