Home WiadomościZ kraju Gniezno: uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha z dziękczynieniem za kanonizację Papieża Polaka i wręczeniem krzyżów misyjnych

Gniezno: uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha z dziękczynieniem za kanonizację Papieża Polaka i wręczeniem krzyżów misyjnych

Redakcja

Za świadectwo i świętość Jana Pawła II dziękowali biskupi i wierni uczestniczący w sumie odpustowej sprawowanej 4 maja pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie. 

Niedzielne uroczystości rozpoczęła tradycyjnie procesja z relikwiami św. Wojciecha, która przeszła udekorowanymi ulicami Gniezna na Plac św. Wojciecha u stóp katedry. Prócz srebrnego relikwiarza biskupa męczennika niesiono w niej także relikwie św. Jana Pawła II, św. Stanisława, bł. Radzyma Gaudentego oraz innych świętych i błogosławionych. Po zakończeniu procesji biskupi udali się do katedry gnieźnieńskiej, gdzie kard. Stanisław Dziwisz, w obecności Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, poświęcił kaplicę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II. Z okazji kanonizacji papieża Polaka, z inicjatywy Prymasa, na nowo zaaranżowano jej wnętrze. Powstał m.in. ołtarz, na którym znajdują się relikwie świętego papieża, uroczyście przekazane archidiecezji gnieźnieńskiej podczas uroczystości świętowojciechowych w 2012 roku.

Witając duchownych i pielgrzymów Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przypomniał o wielkim zaszczycie, jakim było dla Gniezna goszczenie Jana Pawła II – najpierw jako arcybiskupa krakowskiego, później dwukrotnie jako następcę św. Piotra. Papież – mówił metropolita gnieźnieński – przybył tu również w kwietniu 2012 roku, już jako błogosławiony, w znaku relikwii, by wraz ze św. Wojciechem orędować za proszącymi u Boga. „Dziś jednoczy nas radość związana z kanonizacją naszego wielkiego Rodaka – św. Jana Pawła II” – przypomniał Prymas, dodając, że przekazanie dziedzictwa świętego papieża następnym pokoleniom jest naszym szczególnym obowiązkiem i przywilejem. „Również my sami musimy nieustannie przypominać sobie słowa, które do nas głosił oraz wydarzenia, w których jako głowa Kościoła i Namiestnik św. Piotra uczestniczył; musimy pogłębiać i rozwijać myśli, które nam pozostawił. Możemy to uczynić nie tylko rozważając jego nauczanie, ale również naśladując jego świętość” – mówił Prymas Polski.

Jan Paweł II w archidiecezji gnieźnieńskiej

Podziękował również wszystkim za obecność i wspólną modlitwę, dodając do tych podziękowań osobiste dziękczynienie za „łaskę posługiwania w Kościele powszechnym i w Kościele, który jest w Polsce, a w szczególności za możliwość służenia pomocą św. Janowi Pawłowi II w strukturach Kurii Rzymskiej i w Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu; za posługę Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, która przypadła na lata 1989-2010 i wreszcie za minione cztery lata posługi na urzędzie arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i Prymasa Polski” – mówił abp Kowalczyk.

Słowo powitania Prymasa Polski

Uroczystą sumę odpustową będącą również ogólnopolskim dziękczynieniem za kanonizację papieża Jana Pawła II koncelebrowało blisko 40 arcybiskupów i biskupów. Homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa. W uroczystościach uczestniczyli duchowni z Niemiec i Czech, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, burmistrzowie i merowie miast zaprzyjaźnionych z Gnieznem, władze uczelni wyższych, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kościelnych, bractw i zakonów rycerskich, młodzież, mieszkańcy Gniezna i pielgrzymi, także z Ukrainy. W czasie sumy odpustowej stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wręczyli Prymasowi Polski księgę ze zobowiązaniami podjętymi przed kanonizacją Jana Pawła II. Metropolita gnieźnieński z kolei, zgodnie z tradycją, wręczył przedstawicielom młodzieży księgi Pisma Świętego proszą, aby nieśli Dobrą Nowinę w trzecie tysiąclecie.

Jak co roku pod koniec Mszy św. nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore pobłogosławił i wręczył krzyże misyjne duchownym i świeckim udającym się na misje. „Jesteśmy krótko po kanonizacji dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Oni również nam pokazali, że jest słuszne i konieczne iść do przodu i szukać głębi. Papież Jan Paweł II używał na to określenia: wypływać na głębię. To czego potrzeba dziś, to zdecydowanego i planowego podejmowanie działań na rzecz komunii, która jest objawieniem samej istoty Kościoła. Zbudowani waszym przykładem, waszą radością z jaką podejmujecie misjonarski trud dziękujemy wam za tę radość i obiecujemy pamiętać o was i was wpierać modlitwą i nie tylko modlitwą” – mówił abp Migliore.

Krzyże misyjne przyjęło 41 osób: 22 kapłanów, 2 diakonów, 9 sióstr zakonnych i 8 osób świeckich. Pochodzą z archidiecezji białostockiej, archidiecezji częstochowskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, archidiecezji krakowskiej, archidiecezji poznańskiej, archidiecezji przemyskiej, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, archidiecezji warszawsko-praskiej oraz diecezji: bydgoskiej, elbląskiej, gliwickiej, kieleckiej, legnickiej, łomżyńskiej, opolskiej, pelplińskiej, płockiej, rzeszowskiej, sandomierskiej, sosnowieckiej, tarnowskiej, włocławskiej, zamojsko-lubaczowskiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Misjonarze i misjonarki będą pracować m.in. w Czadzie, Peru, Sudanie, Kamerunie, Pakistanie, na Kubie, w Kongo, Boliwii, Tanzanii, na Islandii, w Urugwaju, Ekwadorze, Ganie, Papui Nowej Gwinei, Kenii i Gruzji. Wśród misjonarzy są cztery osoby z archidiecezji gnieźnieńskiej. Agnieszka Czwartek jedzie do Czadu, diakon Wojciech Pawłowski ze Zgromadzenia Słowa Bożego będzie posługiwał w Republice Sudanu Południowego, a ks. prałat Eugeniusz Bednarek i ks. Mariusz Misiorowski w Kamerunie.

Obrzęd wręczania krzyży misyjnych ma długoletnią tradycję. Po raz pierwszy uczynił to papież Jan Paweł II podczas swojej pierwszej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 r. 18 lat później, w 1997 r., podczas drugiej wizyty Papieża Polaka u grobu św. Wojciecha ceremonię powtórzono. Rok później, dzięki inicjatywie abp. Henryka Muszyńskiego weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych.

Świętowojciechowe obchody zakończą się dziś po południu drugimi Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem sekretarza generalnego KEP bp. Wojciecha Polaka. Homilię podczas nabożeństwa wygłosi bp Damian Bryl, biskup pomocniczy poznański. Po nieszporach, zgodnie z tradycją, Prymas Polski udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Gnieźnieńskie uroczystości świętowojciechowe należą do najstarszych i największych w Polsce. Pierwszym odnotowanym przez kroniki aktem kultu św. Wojciecha był Zjazd Gnieźnieński w roku 1000. Kolejne wzmianki odnotowano na przełomie XII i XIII wieku. Z okresu tego pochodzi kilkanaście dokumentów noszących podpisy książąt wielkopolskich i tę samą datę – 23 kwietnia, co wskazuje na to, że uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha miały już formę zorganizowaną. Na przestrzeni wieków do grobu św. Wojciecha pielgrzymowali zarówno „maluczcy”, jak i potężni. Szczególnie często zjawiali się w Gnieźnie jako pątnicy książę Bolesław Pobożny i Przemysł II. U relikwii męczennika modlił się także Władysław Jagiełło po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. Orędownictwu św. Wojciecha polecił się także król Zygmunt Stary, który wobec zagrożenia tureckiego w 1511 roku publicznie oświadczył, że zamiast liczyć na pomoc innych narodów lub szczęście wojenne, woli liczyć na św. Wojciecha. Uroczystości świętowojciechowe o charakterze zbliżonym do współczesnego zaczęto organizować w Gnieźnie w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Święty Jan Paweł II uczestniczył w nich co roku najpierw jako biskup, a później jako arcybiskup metropolita krakowski. Wspólnie z kard. Stefanem Wyszyńskim udzielał także błogosławieństwa dzieciom na zakończenie uroczystości.

BK

Więcej (zdjęcia) na: www.archidiecezja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda