Home WiadomościZ kraju Góra Chełmska: Internetowa Pielgrzymka Promienista

Góra Chełmska: Internetowa Pielgrzymka Promienista

Redakcja

18 pielgrzymów na nogach i wielu poprzez internet wzięło udział w dorocznej Pielgrzymce Promienistej na Górę Chełmską. Liturgii przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.

Już sama nazwa wydarzenia – Internetowa Pielgrzymka Promienista na Górę Chełmską – wskazuje, że odbyła się ona głównie w formie zdalnej. Oprócz 18-osobowej grupy pielgrzymów ze Słupska, którzy 3 maja przybyli samochodami do Kłosa, skąd ostatnie 4 kilometry przeszli pieszo na Górę Chełmską do sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, większość pielgrzymów uczestniczyła w wydarzeniu duchowo.

Kustoszki sanktuarium przygotowały program rekolekcyjny, który udostępniły na specjalnym kanale w internecie. Każdego ranka ukazywały się filmiki z medytacjami prowadzonymi przez siostry, zaś wieczorami z modlitwą różańcową, rozważaniami oraz Apelem Jasnogórskim. – To materiały do samodzielnego rozważania, a tematem jest wdzięczność – mówi s. Małgorzata Krzymińska. – Chcemy w ten sposób zachęcić uczestników, by sami rozpoznali, jaki płomień wdzięczności mogliby zapalić Matce Bożej w tym roku, za co podziękować. Chodzi o to, żeby przyjrzeli się swojemu życiu i z tego odczytali katechezę dla samych siebie.

Zwieńczeniem internetowego pielgrzymowania była Msza św. sprawowana w sanktuarium 3 maja w uroczystość Matki Bożej Królowej Polskiej i transmitowana przez telewizję internetową Dobre Media. Przewodniczący liturgii bp Krzysztof Włodarczyk, mówił o królowaniu Maryi, które jest służbą Bogu i ludziom. Zapraszał, by ponawiać w życiu osobistym oddanie i szerzenie czci Matki Bożej w całym narodzie, co zapoczątkował król Jan Kazimierz.

– Sensem tego ślubowania było, by Maryja obecna w ojczyźnie, ale także by miała wyjątkowe miejsce w życiu każdego Polaka – wyjaśnił bp Włodarczyk i zachęcał, by przyjmować Matkę Jezusa do siebie. – Kogo bierzemy do swojego domu? – pytał. – Czyją obecnością jest napełniony nasz dom? Czy Maryja jest przez nas rzeczywiście wzięta, jak św. tak jak Jan apostoł wziął ją do siebie? Czy nosimy Ją głęboko w sercu, czy tworzy Ona klimat naszego domu, jak czyniła to w Nazarecie: klimat szacunku, zrozumienia, budowania więzi, porozumienia, współpracy, odpowiedzialności za ten dom?

Hierarcha przestrzegał, by nie szukać łatwych odpowiedzi, bo według niego nawet formy pobożności maryjnej, jak Różaniec, litania, nabożeństwa majowe to za mało. – Trzeba pójść dalej, pytać samych siebie o to, czy Maryja ma coś do powiedzenia w naszym domu – mówił. Jej odpowiedź będzie zawsze taka sama: by czynić to, co powie nam Jej Syn. – Jeśli Maryja, Dziewica słuchająca, jest obecna w naszym domu, to staje się zaproszeniem do słuchania Boga. Ile jest zatem w naszym domu słuchania Boga, choćby przez lekturę Pisma św.?

Biskup podpowiadał, by wybierać posłuszeństwu słowu Bożemu, zaś nie dawać się manipulować współczesnej retoryce świata, pełnej pogardy dla dobra, płycizny przekazu, a zwłaszcza niwelowaniu różnic między dobrem a złem. – Gdy zapraszamy Maryję do siebie, nasze życie upodabnia się do Jej życia, bo Ona uczy nas posłuszeństwa Bożej mądrości.

Pielgrzymka Promienista ma 28 lat. Zapoczątkowały ją rodziny z Ruchu Szensztackiego, które pielgrzymowały do sanktuarium swojej Trzykroć Przedziwnej patronki na Górze Chełmskiej. Po latach słupscy duszpasterze przeszczepili tę formę pobożności do innych parafii diecezji. Od lat biorą w niej udział pielgrzymi z różnych stron diecezji.

km / Góra Chełmska
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda