Home WiadomościZ kraju Góralska pielgrzymka na Wiktorówki

Góralska pielgrzymka na Wiktorówki

Redakcja

Górale z Bukowiny Tatrzańskiej i Brzegów pielgrzymowali 1 lipca do dominikańskiego sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach w sercu Tatr, by uczcić 80. rocznicę odprawienia w tym miejscu pierwszej mszy święte.

Za przybycie do Matki Boskiej Jaworzyńskiej góralom dziękował dominikanin o. Marcin Dąbkowicz, bowiem na Wiktorówkach od ponad pół wieku gospodarzami są właśnie dominikanie. „Jesteście u siebie, macie do nas najbliższej, spotykamy się często. Dziękuję wam za serdeczność i że o nas pamiętacie” – mówił.

Uroczystej mszy przewodniczył proboszcz z Bukowiny Tatrzańskiej, ks. Władysław Pasternak. Przypomniał postać Marysi Murzańskiej, której 151 lat temu objawiła się w Tatrach Matka Boska i przekazała dziewczynce upomnienia dla górali.

„Co by nam dzisiaj Niebiańska Matula powiedziała? Zapewne wezwałaby nas do zaniechania wszelkich waśni, które niszczą relacje międzyludzkie” – mówił duszpasterz górali. Zachęcał zgromadzonych, aby przez Maryję wypraszali u Boga wszelkich łask, które mogą do zmiany swojego zachowania i postępowania.

Liturgię uświetniła liczna kapela góralska i chór, w którym śpiewali górale. Wielu pielgrzymów założyło także strój regionalny. Był to nie lada poświęcenie przy trzydziestostopniowym upale.

O. Dąbkowicz przekazał księdzu proboszczowi i obecnemu wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska album z fotografiami Adama Bujaka, który odwiedził Wiktorówki w czasie jubileuszu 150- lecia objawień Maryjnych.

W pielgrzymce na Wiktorówki wzięli udział mieszkańcy Bukowiny Tatrzańskiej i Brzegów. Przybyły delegacje z pocztami sztandarowymi OSP, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Związku Podhalan i bardzo wiele dzieci, które tatrzański szlak pokonały siedząc w swoich wózkach.

W drodze powrotnej górale śpiewali przyśpiewki regionalne. Wcześniej przy sanktuarium i na Polanie Rusinowej zorganizowali małe posiady. Wójt gminy Bukowina Tatrzańska, Stanisław Andrzej Łukaszczyk zapowiada, że pielgrzymka na Wiktorówki odbywać się będzie co roku. „Wiele osób chodzi do Matuli Jaworzyńskiej indywidualnie i to kilka razy w roku, ale jakoś nie ma okazji pielgrzymować razem” – zauważa wójt.

W 2011 roku metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz poprowadził uroczystości 150-lecia objawień na Wiktorówkach. Młodej pasterce Marysi Murzańskiej objawiła się tam Matka Boska. Na pamiątkę tych wydarzeń powstało sanktuarium maryjne w środku tatrzańskiego lasu.

Od 1958 roku na Wiktorówkach pracują ojcowie dominikanie. Zakonnicy podejmują u Królowej Tatr wielu znanych pielgrzymów, w gronie których są polscy biskupi, politycy, aktorzy. Na wszystkie grupy pielgrzymkowe czeka zawsze ciepła herbata, ale i możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi.

KAI/dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda