Home WiadomościZe Świata Werbiści wybrali generała i jego zastępcę

Werbiści wybrali generała i jego zastępcę

Redakcja

Od ponad dwóch tygodni trwa XVII Kapituła Generalna Zgromadzenia Słowa Bożego – Księży Werbistów. W dniu 3 lipca br. 118 kapitularzy zebranych w Nemi pod Rzymem dokonało wyboru nowego przełożonego generalnego. Został nim o. Heinz Kulűke.

O. Kulűke urodził się 29 września 1956 r. w miejscowości Spelle, w północno-zachodnich Niemczech. Do zgromadzenia werbistów wstąpił w 1979 r. i dwa lata później złożył pierwsze śluby zakonne. Po ukończeniu studiów seminaryjnych w St. Augustin koło Bonn przyjął święcenia kapłańskie w dniu 1 maja 1981 r. Wkrótce wyjechał do pracy misyjnej na Filipiny. Następnie studiował filozofię w Katolickim Uniwersytecie w Waszyngtonie i doktoryzował się w Rzymie. Od 1994 r. jest profesorem filozofii Uniwersytetu San Carlos w Cebu – czwartym co do wielkości mieście Filipin. Począwszy od 2005 r. był trzykrotnie wybierany na urząd prowincjała werbistów w Południowej Prowincji Filipin. Oprócz pracy naukowo-dydaktycznej i administracyjnej o. Kulűke znany jest z szeroko zakrojonej pomocy socjalnej  ludziom żyjącym na wysypiskach śmieci w mieści Cebu; zajmował się też dziećmi ulicy i wspierał rybaków w nadmorskich wioskach.

O. Heinz Kulűke jest 11 przełożonym generalnym zgromadzenia werbistów, które liczy ponad nieco 6 tysięcy członków i pracuje w 70 krajach na wszystkich kontynentach.

SVD


XVII Kapituła Generalna odbywająca się w Nemi niedaleko Rzymu wybrała nowego Wiceprzełożonego Generalnego. Został nim o.Robert Kisala.

Nowy wicegenerał urodził się w Chicago 12 Marca 1957 roku. W 1971 roku, po ukończeniu szkoły podstawowej Św. Franciszka w Chicago wstąpił do Niższego Seminarium Misyjnego w East Troy.

W 1980 rozpoczął nowicjat w Bay St. Louis, pierwsze śluby złożył w 1981 roku. Śluby wieczyste złożył w 1984. Studia teologiczne odbył w Epworth, a teologiczne w Chicago. Święcenia kapłańskie przyjął 16. Marca 1985.

Przydzielony do Japońskiej Prowincji SVD, o. Kisala zanim został skierowany jako wikary do kościoła w Kichijoji w Tokyo, przez dwa lata studiował język japoński. Podjął następnie studia z socjologii religii na Uniwersytecie Tokyo (1988–1994). W 1994 roku przez pół roku studiował język niemiecki w Monachium.

Od 1995 roku wykładał na Uniwersytecie Nanzan (Instytut Religii i Kultury), a od 1999 był formatorem w Seminarium Misyjnym w Nagoya. W tym samym roku został wybrany wiceprowincjałem Prowincji Japońskiej.

W 2004 roku został wybrany Prowincjałem. W czasie Kapituły Generalnej w 2006 roku został wybrany do Rady Generalnej i mianowany Admonitorem.

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda