Home WiadomościZ kraju Harmęże: Jesienne Spotkanie Liderów MI

Harmęże: Jesienne Spotkanie Liderów MI

Redakcja

franciszkanie.pl„Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” – to hasło spotkania, które odbyło się od 23 do 25 października w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia. To już piętnaste spotkanie Liderów MI w tym szczególnym miejscu.

Choć adresowane głównie do rycerzy Niepokalanej, jak zawsze zgromadziło wiele osób spoza MI. Łącznie 40 uczestników. Wspólnie, przez 3 dni, zgłębialiśmy temat nawrócenia.

Piątkową konferencję wprowadzającą podczas Mszy św. wygłosił o. Piotr Cuber OFMConv, asystent MI Prowincji Krakowskiej oraz gwardian i proboszcz w Harmężach. Podał on przykłady nawróceń znanych postaci, takich jak: św. Paweł, Zacheusz, św. Augustyn, Thomas Merton czy André Frossard. Zwrócił uwagę, że my sami wciąż się nawracamy, ale także inni nawracają się przez nas.

W sobotni poranek mieliśmy okazję wysłuchać ciekawego wykładu ks. dra Marcina Kowalskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pt. „Zdobyty pod Damaszkiem. Nawrócenie św. Pawła”. Na przykładzie wydarzeń z życia Świętego staraliśmy się zbudować model nawrócenia. Prześledziliśmy jego historię od urodzenia, przez niezwykle sumienne przestrzeganie prawa jako faryzeusz, aż po zmianę myślenia i działalność apostolską.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć Tej, która wzywa nas do nawrócenia – Maryi. Tę prawdę przybliżał nam ks. dr hab. Wacław Siwak z Przemyśla na podstawie Objawień Fatimskich. W nich Maryja nakłania do zawierzenia, pokuty oraz modlitwy.

Popołudniu o mechanizmie nawrócenia mówił nam ks. Jacek Pędziwiatr, Redaktor Programowy Radia Anioł Beskidów. Omówił kolejno rodzaje nawrócenia i czynniki o nim decydujące, jak również jego etapy i skutki. Oczywiście nie obyło się bez wielu ciekawych i zabawnych anegdot.

Podczas spotkania w Harmężach mieliśmy także możliwość wysłuchać dwóch świadectw – Leszka Malinowskiego, z Bielska-Białej, oraz Marcina Kwaśny, aktora z Warszawy, odtwórcę roli rtm. Witolda Pileckiego. Dzieląc się tym, co przeżyli, pokazali, jak różne mogą być oblicza nawrócenia. Wielu z nas miało łzy w oczach słuchając ich wypowiedzi. Z tych historii wprost płynęła puenta: „dla Boga nie ma nic niemożliwego”!

Oprócz wykładów i świadectw oczywiście był również czas na wspólną modlitwę, rozmowę i śpiewanie przy akompaniamencie gitary w sobotni wieczór. A refleksją z tego spotkania może być pytanie o. Adama Dudka, Diecezjalnego Asystenta Rycerstwa Niepokalanej, zadane podczas homilii: „Ile dusz w ostatnim czasie doprowadziłeś do Boga?”. Przepis już mamy – nawracać słowem, modlitwą, a przede wszystkim dobrym przykładem. A krok wcześniej – nawracać siebie. Każdego dnia, bo dusza nie lubi pustki. Chcieć, żeby Bóg działał w nas. By móc powiedzieć za św. Pawłem: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus.”!

Marta Hajduga, Bielsko-Biała

Zobacz: oficjalny portal Centrum św. Maksymiliana w Harmężach

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda