Home WiadomościZ kraju Kiedy zaczyna się grzech?

Kiedy zaczyna się grzech?

Redakcja

W DrodzeGdzie przebiega granica między tym, co jeszcze nie jest grzechem, a tym, co już nim jest? Odpowiedź w najnowszym miesięczniku „W drodze”.

Ze świecą szukać człowieka, który nie miałby – przynajmniej na jakimś etapie swojego życia – kłopotów z rachunkiem sumienia lub spowiedzią. Często głowimy się, czy dane działania i słowa były grzechem, czy też nie. Poziom trudności podnosi się jeszcze bardziej, kiedy uświadomimy sobie, że przecież grzeszyć można również myślą i zaniedbaniem – a co złego jest w czymś, czego się nie zrobiło? Wszystkie wątpliwości związane z rozpoznawaniem granicy grzechu rozwieją teksty ojców Michała Mrozka OP oraz Dariusza Kowalczyka SJ. Ale jedno jest pewne – nie da się dostrzec grzechu bez pomocy sumienia, które – jak udowadnia ze swadą Paweł Krupa OP – nie ma nic wspólnego z rozbrzmiewającym (lub nie) w sercu głosem ani też z hollywoodzkimi wyobrażeniami szepczących nam do ucha diabełka i aniołka.

Rozpoczynający się w listopadzie jubileusz 800-lecia dominikanów stał się dobrą okazją, żeby postawić pytania o przeszłość i przyszłość zakonu. Czesław Bartnik OP, kaznodzieja z ponad sześćdziesięcioletnim stażem, choć z pewnym sentymentem wspomina habity z surówki, większą dyscyplinę czy obowiązkową gimnastykę w okresie formacji, to jednocześnie mówi, że pewnym modyfikacjom „nie można się dziwić. Świat się zmienia i musimy za nim nadążać”. A jakie wyzwania stoją przed dominikanami? O tym w tekście „Tyle mamy do zrobienia” niezwykle konkretnie pisze Ludwik M. Wiśniewski OP. Natomiast Dominik Jurczak OP zastanawia się, po co w ogóle świętować Rok Jubileuszowy i zaprasza do odkrycia na nowo tajemnicy Wieczernika nie tylko dominikanów i dominikanki, ale także wszystkich, którzy czują się duchowo z nimi związani.

Decyzja papieża Franciszka o uproszeniu procedury stwierdzania nieważności małżeństwa wywołała wiele kontrowersji. Dlatego gościem „Rozmowy w drodze” jest tym razem ks. Adam Pawlaszczyk, oficjał Sądu Metropolitalnego w Katowicach. W rozmowie z Katarzyną Kolską i Romanem Bieleckim OP duchowny wyjaśnia wszelkie niejasności i zawiłości związane z tym tematem, zapewniając, że posunięcie Ojca Świętego nie ma nic wspólnego z zamachem na sakrament małżeństwa.

Na łamach listopadowego „W drodze” czytelnicy znajdą również chwilę oddechu przy dźwiękach muzyki. Jan Kanty Pawluśkiewicz, twórca legendarnych już „Nieszporów Ludźmierskich” czy „Harf Papuszy”, opowiada między innymi o swojej metodzie pracy i nowych fascynacjach, a prof. Eric Clarke, muzykolog z Oksfordu, odsłania tajniki psychologii muzyki, bo tak, jak się okazuje, może mieć niebagatelny wpływ na pojedynczego człowieka, ale i całe społeczności.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes. Szczegóły tutaj: http://www.miesiecznik.wdrodze.pl/index.php?mod=punktysprzedazy#

Anna Sosnowska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda