Home WiadomościZ kraju Hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

Hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

Redakcja

FOT. Anna DziemskaW całej Polsce odbywają się uroczystości, związane z wybuchem Powstania Warszawskiego. W ten sposób naród pielęgnuje swoją historię i przekazuje pokoleniom pamięć o bohaterskim zrywie ku wolności.

W dniach 1- 4 sierpnia miały miejsce uroczyste msze święte w wielu kościołach Warszawy i okolic, nawiedzane były cmentarze, gdzie leżą powstańcy i miejsca pamięci związane z Powstaniem Warszawskim.

5 sierpnia obchodzony jest jako Ogólno-warszawski Dzień Pamięci Mieszkańców Woli, zamordowanych przez Niemców w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Tego dnia oddaje się hołd mieszkańcom Woli, którzy zginęli podczas tzw. Rzezi Woli. Pod pomnikiem ofiar Rzezi Woli złożono wieńce i zapalono znicze.

Ofiarą masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, padło od 40 tys. do 65 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Wśród ofiar były całe rodziny, uczniowie, nauczyciele, księża, zakonnice i ich podopieczni.
Wypędzano z domów ludzi, domy podpalano, a ludność masowo rozstrzeliwano. Rzeź Woli stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców.

Uroczystości, związane z wybuchem Powstania Warszawskiego będą się odbywać w wielu środowiskach i dzielnicach Warszawy aż do 3 października .

W tym dniu zostanie zagaszony Ogień Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Ogień przyniesiony przez sztafetę pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza, został zapalony 1 sierpnia wieczorem na Kopcu Powstania Warszawskiego na warszawskich Siekierkach . Będzie płonął przez 63 dni – tyle, ile trwały powstańcze walki.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda