Home WiadomościZe Świata Mnisi odwiedzą w więzieniu podpalaczy klasztoru?

Mnisi odwiedzą w więzieniu podpalaczy klasztoru?

Redakcja

deon.plBenedyktyni z Tabgi nad Jeziorem Galilejskim pragną odwiedzić w więzieniu sprawców podpalenia ich klasztoru. – Policja i wymiar sprawiedliwości mają za zadanie ścigać sprawców i wymierzyć im sprawiedliwość – powiedział rzecznik benedyktynów w Jerozolimie, o. Nikodemus Schnabel w wywiadzie z radiową rozgłośnią „domradio” w Kolonii.

– My jako mnisi też uważamy, że sprawcy powinni zostać ukarani więzieniem, ale też jesteśmy gotowi odwiedzić ich i zaproponować pojednanie – dodał zakonnik i wyjaśnił, że zakonnicy działają zgodnie z zasadą ich opata, o. Gregory Collinsa, który powtarzał, że „jeśli my, chrześcijanie, jesteśmy atakowani za to, że jesteśmy chrześcijanami, chcemy też reagować jak chrześcijanie”.

W sześć miesięcy po podpaleniu klasztoru prokurator wniósł w ubiegłym tygodniu wniosek o ukaranie dwóch podejrzanych o podpalenie benedyktyńskiego klasztoru. Według informacji rządu Izraela obaj młodzi ludzie są członkami skrajnego ugrupowania działającego w ruchu osadników żydowskich. Wobec jednego z nich jest podejrzenie, że uczestniczył także w podpaleniu niemieckiego klasztoru Dormitio w Jerozolimie.

Pożar klasztoru w Tabdze przy kościele Rozmnożenia Chleba nad Jeziorem Galilejskim, jaki wybuchł 18 czerwca na skutek podpalenia, zniszczył w znacznym stopniu południowe skrzydło klasztoru zbudowanego w 2012 r. i spowodował milionowe straty. Według byłego łacińskiego patriarchy Jerozolimy, abp. Michela Sabbaha, powstałe straty są poważne, ale chodziło nie tylko o wyrządzenie szkód materialnych. Ogień podłożono bowiem w klasztorze, a „to oznacza, że chciano wyrządzić szkodę ludziom”. Podkreślił jednocześnie, że 130-tysięczna wspólnota chrześcijan palestyńskich w Izraelu czuje, że policja pozostawiła ją bez ochrony i zastanawia się, jak daleko posuną się sprawcy kolejnego zamachu.

Według kół rządowych Izraela, trwa dochodzenie wobec trzech innych podejrzanych. Cała piątka to aktywni działacze ruchu osadników. Czterech z nich ma zakaz przebywania w Judei i Samarii w związku z podejrzeniem napadów na Palestyńczyków.

Jak poinformowało biuro prasowe rządu, grupa żydowskich ekstremistów działa od 2013 roku, a jej celem są przede wszystkim obiekty chrześcijańskie. Z informacji tej wynika, że w maju 2014 roku członkowie tej grupy usiłowali zakłócić wizytę papieża. Wcześniej, w kwietniu 2014 roku, dokonali zamachu na klasztor Deir Rafat na zachód od Jerozolimy. Posądzani są też o podpalanie domów Palestyńczyków w Judei.

Rezydujący w Safed na północy Izraela ideologiczny przywódca grupy wzywał w maju ub.r. na swoim blogu do przemocy wobec chrześcijan. Podkreślił, że może się nazywać Żydem tylko ten, kto „odrzuca służbę bożkom, walczy z chrześcijaństwem i dąży do usunięcia kościołów z Ziemi Świętej”. Tę jego wypowiedź zacytował oficjalny biuletyn rządu Izraela zwracając jednocześnie uwagę, że już 17 kwietnia policji udało się zapobiec wznieceniu pożaru.

KAI/ak

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda