Home WiadomościZ kraju Hospicjum Sióstr Felicjanek im. bł. Hanny Chrzanowskiej w Warszawie – nowa inicjatywa sióstr zakonnych

Hospicjum Sióstr Felicjanek im. bł. Hanny Chrzanowskiej w Warszawie – nowa inicjatywa sióstr zakonnych

Redakcja

Siostry Felicjanki z Warszawy apelują o wsparcie na rzecz tworzonego przez nie hospicjum, które znajduje się w zabytkowym budynku przy ulicy Nowowiejskiej, w samym centrum miasta. Podniesie to liczbę łóżek hospicyjnych w stolicy aż o 20 procent. Opieka ma być bezpłatna dla pacjenta i jego rodziny.

Siostry Felicjanki przy ulicy Nowowiejskiej 10a w Warszawie w zabytkowym budynku od ponad stu lat otaczają opieką chorych. Słuchając pojawiających się coraz częściej głosów o tym, jak bardzo potrzebne jest hospicjum stacjonarne, podjęły się bardzo trudnego zadania, chcąc zaadoptować dwa piętra swojej kamienicy na otwarcie hospicjum i udostępnienie 12 łóżek hospicyjnych, co podniesie ich liczbę w Warszawie aż o 20% względem obecnej sytuacji. Skróci się jednocześnie czas oczekiwania na miejsce w hospicjum. W stolicy, gdzie mieszka prawie 2 miliony mieszkańców jest zaledwie nieco ponad 60 łóżek w hospicjach stacjonarnych w ramach NFZ. Siostry pragną, aby pierwsi chorzy pojawili się już na jesieni bieżącego roku.

Siostra Wiktoria Lucyna Kulpa, dyrektor nowopowstającego hospicjum wspomina, że rzeczywistość, którą pragną zmienić otwierając kolejną placówkę dla osób w terminalnej fazie choroby nowotworowej, to zapewnienie bezpłatnej, profesjonalnej i kompleksowej pomocy lekarskiej i psychologicznej. „Oprócz tego zmieni się także coś, czego nie oddadzą liczby – przywrócimy godność i nadzieję tym, którzy umierają w bólu i ciszy w swoich domach. Okażemy wsparcie rodzinom i przyjaciołom, którzy rozstają się ze swoimi najbliższymi, a także będziemy świadectwem dla pozostałych – będziemy walczyć, by słabość nie oznaczała wykluczenia i samotności” – deklaruje.

Uruchomienie placówki wymagało przebudowy i przystosowania obiektu do pełnienia jego funkcji. Wiązało się to dla sióstr z ogromnymi kosztami na remont i wyposażenie. Prace zmierzają ku końcowi, ale do otwarcia hospicjum i przyjęcia pierwszych pacjentów wciąż niezbędne są jeszcze nakłady finansowe.

Dlatego felicjanki proszą o wsparcie finansowe, rzeczowe i przede wszystkim duchowe. Prowadzą zbiórki na terenie parafii w Warszawie, a także za pomocą konta bankowego. Posiadają zabytkowy budynek, ale największym zasobem są ludzie. Gotowy jest już personel medyczny i grupa wolontariuszy. I to właśnie bez wolontariuszy i ich zaangażowania Siostrom trudno byłoby dokończyć działania.

Krzysztof Sędacki – koordynator wolontariatu w hospicjum podkreśla: „wraz z Siostrami chcemy stworzyć nie tylko instytucję, ale przede wszystkim miejsce, w którym umierający człowiek może doświadczyć, że życie w każdym momencie ma głęboką wartość i sens. Naszym pragnieniem jest szerzenie idei hospicyjnej i mówienie o tym, że hospicjum to też życie, dlatego już teraz zapraszamy do włączenia się w wolontariat.”

Strona internetowa hospicjum: https://hospicjumfelicjanek.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/hospicjumfelicjanek

Twitter: https://twitter.com/HospicjumF

Siepomaga: https://www.siepomaga.pl/hospicjumfelicjanek

Numer konta bankowego: Bank Pekao S.A.

31 1240 6218 1111 0011 0254 5332

ks / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda