Home WiadomościZ kraju Huta Szklana: u stóp św. Krzyża powstaje Świętokrzyska Zagroda Kultury „Harmonia”

Huta Szklana: u stóp św. Krzyża powstaje Świętokrzyska Zagroda Kultury „Harmonia”

Redakcja

Na granicy diecezji kieleckiej i sandomierskiej, u podnóża Świętego Krzyża, w miejscowości Huta Szklana powstaje nowy obiekt – Świętokrzyska Zagroda Kultury „Harmonia”, koncepcyjnie połączona z rewitalizacją klasztoru i sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Prace nad projektem mają się zakończyć w pierwszym kwartale 2023 roku. Budowa Świętokrzyskiej Zagrody Kultury będzie kosztować ok. 14 mln zł. Jest to jedna z dwóch części większego projektu, w skład którego wchodzi też rewitalizacja klasztoru i sanktuarium na terenie Świętego Krzyża. Koszt całości wynosi ponad 22 mln zł. Projekt jest dofinansowany z Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

„Harmonia” ma poszerzyć ofertę dla turystów i pielgrzymów w tej części Gór Świętokrzyskich. Służą temu także działania poprzez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich, który tworzy 11 gmin.

Bryła powstającego w Hucie Szklanej budynku będzie nawiązywała do zagrody wiejskiej oraz harmonii – instrumentu ludowego, jako symbolu sielskich zabaw i uczt. W wyglądzie obiektu nie zabraknie również elementów związanych ze świętokrzyskim pasiakiem. Powierzchnia ekspozycji wyniesie ok. 600 metrów kwadratowych.

Projekt zakłada prezentację dorobku wsi świętokrzyskiej w XIX i na początku XX wieku. Obiekt będzie czynny przez cały rok, wyposażony w nowoczesne multimedia, które pozwalają nie tylko zobaczyć, ale także przeżywać zwiedzanie, ponieważ pobudzane będą różne zmysły: dotyku czy węchu.

Budynek „Harmonii będzie zawierał 10 sal, m.in. z ekspozycjami dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej kultury ludowej. Zwiedzając Zagrodę będzie można poznać tradycje związane z poszczególnymi porami dnia i roku na świętokrzyskiej wsi. W obiekcie będzie także interaktywna makieta Gór Świętokrzyskich z najważniejszymi obiektami sakralnymi.

dziar / Huta Szklana
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda