Home WiadomościZ kraju Kraków/Chęciny: reaktywacja inicjatywy „Cuda pod dachem”

Kraków/Chęciny: reaktywacja inicjatywy „Cuda pod dachem”

Redakcja

Franciszkańska Fundacja Brat Słońce z siedzibą w Krakowie wznowiła akcję „Cuda pod dachem”. Celem inicjatywy jest wsparcie remontu w Ośrodku Leczenia Uzależnień San Damiano w Chęcinach.

Do placówki trafiają ludzie uzależnieni od narkotyków albo z uzależnieniami mieszanymi, czyli od narkotyków i dodatkowo leków, alkoholu, gier komputerowych, Internetu, hazardu czy dopalaczy. Przebywają w nim od 6 do 12 miesięcy.

Do tej pory terapię w Chęcinach ukończyło ponad 1300 osób. Ośrodek Leczenia Uzależnień San Damiano naprawdę pomaga, o czym zaświadczają jego podopieczni.

– Wierzę w to miejsce. Ono ma coś w sobie. Zbliżam się do końca terapii, ponieważ zaufałem bezgranicznie. Zawdzięczam to przede wszystkim terapeutom i ludziom, którzy też się tutaj leczą razem ze mną. San Damiano jest obecnie moim domem i nie zamieniłbym go na żaden inny ośrodek – przyznaje Robert na stronie www.cudapoddachem.pl.

Niestety, by placówka mogła nadal realizować swoje zadania konieczny jest remont jej budynków. O ile odnowienie samych czterech budynków będzie możliwe dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, to z remontem dachu franciszkanie muszą poradzić sobie sami.

„Dachy budynków, w których mieszkają i odbywają leczenie pacjenci są w bardzo złym stanie i pilnie potrzebują remontu. Podjęliśmy się zadania, by wesprzeć prace remontowe – nie zwlekając rozpoczęliśmy zbiórkę, jednakże bez Was nie damy rady!” – wyjaśniają krakowscy organizatorzy na stronie www.bratslonce.pl.

By odnowić dach Ośrodka San Damiano potrzeba 600 tys. zł. „Bez pomocy ludzi takich, jak Ty, cała inwestycja nie ma większego sensu – nad całym ośrodkiem musi być szczelny i ciepły dach” – namawiają do udziału organizatorzy akcji „Cuda pod dachem”.

W ramach terapii podopieczni ośrodka pracują indywidualnie z terapeutami, spotykają się w ramach swojej społeczności oraz pracują. Pacjenci ćwiczą się w punktualności, rzetelności, pracowitości, nabierają umiejętności radzenia sobie z emocjami czy okazywania szacunku drugiemu człowiekowi oraz współpracy.

Szczegółowe informacje o tym jak dołączyć do akcji można odnaleźć na stronie www.cudapoddachem.pl. Aktualnie udało się uzbierać prawie 54 tys. zł. Wcześniejsza inicjatywa krakowskiej franciszkańskiej Fundacji Brat Słońce pod tym samym tytułem miała na celu wspomóc remont dachu klasztoru i kościoła w Chęcinach.

luk / Kraków/Chęciny
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda